środa, 20 maja 2015

Interiors: Polska ambasada w Czechach


Publiczne wnętrze to dla projektanta nie lada wyzwanie. Musi spełniać ono szereg różnych funkcji, być ergonomiczne a do tego estetyczne i nawiązujące do polityki firmy, rejonu czy kraju. Gdy wszystkie te cechy uda się połączyć powstanie projekt kompletny a dla autora nie ma nic lepszego niż przychylne opinie użytkowników miejsca, których zdanie jest w tym momencie najistotniejsze. Tak właśnie możemy scharakteryzować polską ambasadę u naszych południowych sąsiadów.


(sala przygotowana specjalnie dla dzieciaków i panele Fluffo)

Wyzwaniem było ogarnięcie dużej, poszatkowanej powierzchni i stworzenie spójnego wnętrza. Założeniem było wykorzystanie tylko materiałów polskiej produkcji stąd mamy tutaj betonowe płytki od Kliniki Betonu, sklejkę (ukłon w stronę polskiego meblarstwa) czy kolorowe, ścienne panele. Biuro, które sprostało tej niełatwej aranżacji to 81.WAW.PL. Założeniem było znalezienie wspólnych cech pomiędzy Czechami a Polską; postawiono na betonowe blokowiska, spuściznę czasów komunistycznych. W lekkiej modyfikacji powstały nowoczesne, betonowe ściany z ciekawą fakturą. 

– Całość należało zrealizować tak, aby ściana z betonowymi płytkami widoczna była zarówno od strony punktu obsługi interesantów, jak i od strony pomieszczenia wielofunkcyjnego – zaznacza Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL
Naszą uwagę przykuły bardzo oryginalne plakaty autorstwa Ryszarda Kaji. W każdym pomieszczeniu mamy ich kilka; ciekawie ożywiają przestrzeń i stanowią narodowy akcent podkreślający nasze bogactwo kulturowe. Krzesła Diego wykonane ze sklejki nawiązują po raz kolejny do polskiego meblarstwa i dynamizują wnętrze. Nic innego lepiej nie ociepli surowego betonu jak drewno i to w takiej formie jak to użyte w trzech okienkach dla petentów (naturalna sklejka; nie drewnopodobny materiał). 


 (plakaty autorstwa Ryszarda Kaji z serii Polska)

(widok sali konferencyjnej)

Jedno z ważniejszych pomieszczeń to wielofunkcyjna sala konferencyjna. To m.in miejsce spotkań, ślubów czy lokal wyborczy. Dzięki odpowiedniej koncepcji projektowej wnętrze można szybko zmodyfikować. Jak w reszcie przestrzeni tak i tutaj mamy sklejkę i beton. Całość tworzy spójną i logiczną powierzchnię stworzoną dla ludzi i ułatwiającą im załatwienie niezbędnych spraw. Życzymy sobie więcej takich urzędów :).

wszystkie zdjęcia są własnością pracowni projektowej 81.WAW.PL

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...