środa, 16 listopada 2016

Advice: Czy na świecie istnieją tylko płytki?

Pytanie tytułowe jest lekko przekorne, ale na pewno to dobry początek mojej kolejnej, blogowej dyskusji (a raczej skromnego monologu projektanta) na temat alternatywnych rozwiązań do naszych łazienek i kuchni.
Z reguły jest tak, że glazura czy gres najlepiej sprawdzają się w każdym miejscu. W końcu każda inna rzecz po zalaniu wodą pęknie, odejdzie, odbarwi się, odparzy, zgnije, a w najlepszym wypadku pozostanie na niej plama. Tylko czy tak jest faktycznie? Technologia idzie naprzód, a my zawsze będziemy w pewien sposób skazani na czyszczenie uporczywych fug szczotką i kolejnym rewelacyjnym detergentem firmy X? Odpowiadam krótko i zwięźle: nie!

Wspólnie z Nature Design przygotowaliśmy dla Was kilka alternatywnych propozycji, które śmiało możecie wykorzystać w swoich wnętrzach. Okazja do obejrzenia ich na żywo i poznania szczegółów będzie już w najbliższą niedzielę podczas Targi Zaprojektowani Dizajn & Wnętrze w krakowskiej Starej Zajezdni. A co to za materiały?

1. Fornir łupkowy.

Łupek z impetem wszedł do naszych wnętrz w formie m.in ciosanych płytek, które chętnie podświetlamy wydobywając ich ciekawą strukturę. My proponujemy fornir, który wykonany jest w 100% z naturalnego kamienia; każdy jest unikatowym, zachowującym walory dotykowe i wizualne łupka elementem. Największe zalety tego materiału to z pewnością grubość (1,5 - 3 mm) oraz giętkość, dzięki czemu możemy wykonać z niego meble jak i wykładać całe ściany - nawet te w prysznicu! Fornir nadaje się również do kładzenia bezpośrednio na płytki, bez konieczności ich kucia (bez pyłu i bałaganu w całym domu ;)).
Płyty zabezpieczone są żywicą oraz wzmocnione włóknem szklanym, a ich wielkość to 122x61 cm. Dostępne 22 warianty kolorystyczne sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

ZAKRES ZASTOSOWANIA:
 ściany, podłogi i sufity – możliwy montaż również na flizach
 zastosowanie zewnętrzne – fasady budynków
 remontowanie basenów – możliwy montaż także na flizach
 zabudowa ścian i drzwi (dostępne także w dużych formatach na zapytanie)
 produkcja mebli
 elementy dekoracyjne wnętrz
 pomieszczenia o podwyższonej wilgotności (prysznic, łazienka).

2. Beton i rdza nie tylko do loftów.

Te dwa materiały zyskały w ostatnim czasie spore grono zwolenników ze względu na swoje ciekawe struktury i wielorakie możliwości zastosowania. Dwa produkty - RostOptika i BetonOptika - to niewielkiej grubości (1,5  - 2 mm) "tapety" dostarczane w rolkach, dzięki swojej dużej giętkości i plastyczności. Każdy panel, ze względu na proces produkcyjny otrzymuje wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju strukturę oraz kolor np. beton szalunkowy lub beton dziki. Okładziny są bezzapachowe, a możliwość docinania  i zaginania daje projektantom szerokie pole do popisu :). 

Rostoptika i Betonoptika dostępne są w rolkach standardowych o wymiarze 1000 x 3000 mm oraz 
klejem dla wnętrz. Czy możemy wykorzystać te materiały w kuchni i łazience? Tak, ale wymaga to odpowiedniej impregnacji. 

ZASTOSOWANIE:

• wnętrza: ściany, sufity, podłogi,
• wykończenie mebli,
• blaty kuchenne,
• elewacje,
• elementy ozdobne wnętrz, jakie jak np. kolumny.
3. Mech - o nim było już tutaj sporo, dlatego zamieszczam pigułkę wiedzy dla każdego miłośnika leśnych przechadzek. Z mchów możecie stworzyć logo, wyciąć dowolny kształt. Nature & Design oferują mech w 14 kolorach, ale najlepiej wygląda ten w naturalnej zieleni lub zieleni jabłkowej. Panele z mchu mają świetne właściwości akustyczne, dzięki czemu dobrze sprawdzają się na przegrodach lub w biurach. Panele z mchu są w pełni bezobsługowe i nie wymagają jakiejkolwiek pielęgnacji, podlewania, czy nawożenia. By zachować ich świeżą, miękką i zieloną optykę wilgotność powietrza powinna wynosić 40-60%, a mech nie powinien być wystawiany na długotrwałe działanie intensywnych promieni słonecznych.
Z mchu możecie stworzyć wiele kształtów, płaszczyzn i kombinacji. Nie bójcie się go: jest antystatyczny, nie wymaga opieki i nawożenia, jest bezproblemowy, a wygląda na prawdę rewelacyjnie. 4. Aluminium.

Ten materiał również daje nam wiele wariantów. Jego zastosowanie możliwe jest na podłodze, ścianie, elewacji, a to wszystko dzięki wysokiej odporności na wahania temperatury czy wilgoć. Co powiecie na taki materiał w Waszym prysznicu lub w fartuchu kuchennym?
Jeżeli martwicie się, że jest "zimny" to rozwieję od razu Wasze wątpliwości: aluminium przybiera temperaturę otoczenia i jest dodatkowo bardzo łatwe w czyszczeniu. Dostępny jest w 2 wersjach Technical (gładka struktura z lekkimi prążkami) oraz Natural (ze żłobieniami przypominającymi wyżery).


5. Kora topoli lub kora korkowa.

To coś dla tych, którzy lubią mocno strukturalne rozwiązania. Kory tworzą rewelacyjny efekt we wnętrzu i sprawiają, że staje się ono przytulniejsze oraz bardzo oryginalne. Nie musimy wychodzić na spacer do lasu, ponieważ jego namiastkę mamy we własnym salonie lub jadalni. Materiał sprzedawany jest w kawałkach lub jako tzw szyndle. Zarówno korek jak i topola posiadają właściwości akustyczne.
Czy materiały sprawdzą się w mokrych strefach? Kora topoli świetnie nada się do miejsc nie narażonych na duże działanie wody i wilgoci; podobnie jak drewno jest zabezpieczona przez naturę. Kora korkowa to większy problem - musimy umieścić ją za szybą lub w sferze całkowicie suchej.

Uwaga: Pamiętajcie o dobrej cyrkulacji powietrza przy zastosowaniu kory lub mchu!

Za pomoc przy poście dziękuję Nature & Design.

Z nostalgią informuję, że powyższy post jest ostatnim na tej wersji bloga. Przeprowadzka już jutro i uwierzcie - jestem bardzo podekscytowany! Robimy wszystko, aby ułatwić każdemu Czytelnikowi poruszanie się po nowej stronie, a efekty naszej pracy zobaczycie już niedługo :). Mam nadzieję, że spotkamy się również tam, w jeszcze liczniejszym niż teraz gronie.

Pamiętajcie: już w najbliższą niedzielę między godziną 11 a 18 spotkacie nas w krakowskiej Starej Zajezdni. Służę swoją radą i odpowiem na Wasze wszelkie pytania. Do zobaczenia!

Artur

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe,pomocne ,czy mógłby Pan napisać coś w zakresie spiekow kwarcowych w zestawieniu z laminatem -cechy /ceny ?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...