środa, 10 lutego 2016

Architecture: "Od tego semestru chodzę na wszystkie wykłady."

Z okazji nadchodzącej sesji poprawkowej przenosimy się z powrotem do czasów studenckich i wracamy na uniwersytet. Nie po to jednak, aby znów zdawać egzaminy, a po to aby przejść się korytarzami kolejnych uczelni. Przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd kilku intrygujących budynków powstałych na przestrzeni ostatnich lat.


Emerson College - Morphosis Architects - California - 2014

Położony w samym sercu przemysłu rozrywkowego na Sunset Boulevard, Emerson College w Los Angeles jest w stanie pomieścić ponad 200 studentów z renomowanych szkół artystycznych z Bostonu. Zewnętrzna rama budynku to 10 kondygnacji mieszkań studenckich, a centralna część budynku to baza dydaktyczna oraz miejsce dla pracowników administracji. Przeszkolne ściany kurtynowe mieszczące się się w wewnętrznej części służą do zmiany położenia światła, temperatury i konta słońca. W ramie znajduje się również zainstalowany sprzęt audio i video pomocny w organizacji imprez plenerowych.


 The Porter School of Environmental Studies - Geotectura, Chen Architects, Axelrod Grobman Architects - Israel - 2014

Uniwersytet w Tel Awiwie został zaprojektowany z myślą o najwyższych technologiach ochrony środowiska - oszczędzania zasobów wodnych oraz energetycznych. Budynek zawiera klasy, hale, biura, atrium z otwartą przestrzenią wystawową, salę audytoryjną, ogród (z systemem oczyszczania ścieków szarych), zielony dach oraz kawiarnię.

  
Xi'an Jiaotong-Liverpool University Administration Information Building - Aedas - China - 2013

Na miejscu trzecim znajduje się budynek administracyjny zaprojektowany dla ośmioletniej instytucji. Bo któż czasem nie musiał załatwiać formalności i podpisywać stert dokumentów przed Erasmusem?
61-metrowy budynek pokryty jest wielowarstwową, zdającą się falować fasadą. Wykonane zostały z perforowanego aluminium, a każdy fragment umieszczony został na różnych głębokościach. Bryła zawiera 14 kondygnacji, w tym także pod powierzchnią ziemi. Na dachu architekci umieścili taras oraz ogród.


Innovation Center UC - Anacleto Angelini - Alejandro Aravena - Chile - 2014

Na koniec miejsce spotkań firm i przedsiębiorstw z naukowcami, czyli kolejny etap pracowitego studenta, po zdobyciu kolejnych tytułów.
Elemental stworzył budynek liczący 14 pięter (oraz 3 piętra znajdujące się pod ziemią) oraz 8176 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Klient, dla którego tworzono bryłę chciał uniknąć wszelkich pułapek związanych z typowymi, szklanymi molochami. Duże otwory zagłębione w betonowej fasadzie zapewniają przepływ powietrza i chłodzenie wnętrza budynku. Dzięki nieprzezroczytej elewacji unikniono również problematycznych rolet - głęboko osadzone okna są naturalnie ściemniane.Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...