niedziela, 31 sierpnia 2014

Pawilon barceloński

 
  Niemiecki architekt Ludwig Mies van der Rohe w roku 1929 zaprojektował modernistyczny pawilon na wystawę światową w Barcelonie. Obiekt stanowi modernistyczny manifest kształtowania przestrzeni korzystając z zasady wolnego planu oraz kontinuum przestrzennego.  Ściany budynku są jedynie przegrodami a ciężar przeniesiony jest na słupy. Będąc w środku mamy wrażenie przenikania się wnętrza i zewnętrza obiektu za sprawą dużych, szklanych powierzchni. Rozległe tafle wody, szkła, marmuru czy onyksu wprowadzają w bryle spokój i harmonię.


  Pawilon jest silnie rozbudowany horyzontalnie i wznosi się na trawertynowym  cokole ze stawem. W pawilonie użyto dwóch rodzajów zielonego marmuru oraz onyksu "dore". Ciekawe jest to, że każda ze ścian może być odczytywana w inny sposób w zależności od naszego położenia. Całość sprawia wrażenie ciągłości, występuje brak wyraźnych granic między pomieszczeniami. Asymetrycznie, po lewej stronie stawu, ustawiono akt kobiecy pod tytułem "Poranek" autorstwa Kolbego.

                                " mimo że jest wolno stojąca, stanowi ważną część architektury " (o rzeźbie)


  W obiekcie możemy też obejrzeć słynne meble zaprojektowane przez van der Rohe z serii "Barcelona" dla królewskiej pary. Składające się z charakterystycznej ramy w kszałcie litery "X" obite białą lub czarną, pikowaną skórą do dzisiaj stanowią klasykę światowego designu. Co ciekawe pawilon po wystawie został rozebrany a jego części sprzedane. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin architekta obiekt został odtworzony według oryginalnych planów i fotografii przez duet Cristiana Cirici i Ignasiego de Sola-Morales.  Polecam wizytę w tym budynku każdemu. Całość robi wrażenie; po zwiedzaniu warto zajrzeć do sklepu
przy pawilonie gdzie możemy kupić np. miniaturkę krzesła "Barcelona".

* zdjęcia są mojego autorstwa, wszelkie prawa zastrzeżone

-----------  Adres: Avenida Francesc Ferrer i Guàrdia, 7, 08038 Barcelona, Hiszpania

1 komentarz:

  1. Zarówno budynek jak i architekt znani:) Fajna bryła i zdjecia zacne!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...