niedziela, 14 września 2014

Black- why not?!

 Czarny kolor nacechowany jest dla nas w pewien sposób negatywnie- kojarzy się z żałobą, przygnębieniem, smutkiem. Ale czy zawsze musi tak być ? Oczywiście nie!

"Jest kolorem konserwatywnym i doskonale współgra z niemal każdą barwą. Czerń można nazwać "niezrozumianym kolorem", gdyż niemal w każdej kulturze ma inne, często odległe znaczenie."


 W Chinach to kolor szczęścia, w starożytnym Egipcie to kolor życia, w kulturze europejskiej to kolor żałoby ale również kojarzony jest z luksusem, wyrafinowaniem, nowoczesnością.
Czarny dla wielu osób jest ulubioną barwą jeśli chodzi o ubiór czy akcesoria ze względu na swoją ponadczasowość ale co sądzicie o czarnym kolorze we wnętrzu?
 Z założenia ciemnie kolory stosujemy raczej w dużych pomieszczeniach z racji ich właściwości zmniejszających optycznie przestrzenie. Nie jest to wg mnie do końca prawda, gdyż jeden mocniejszy akcent zastosowany umiejętnie nie powinien powodować takiego wrażenia (ale to sprawa na osobną dyskusję). Ciemna barwa świetnie współgra z dodatkami w intensywnych kolorach: z soczystą zielenią, intensywną żółcią, ognistą czerwienią. Czasami drobne akcenty potrafią stworzyć klimat wnętrza,  podbić jego walory estetyczne, wyrazić właściciela.


 Ciekawym rozwiązaniem może też być użycie czarnej farby tablicowej na której możemy zapisywać listę zakupów, wiadomości dla współlokatorów czy inne ważne informacje. Podręczny notatnik sprawdza się szczególnie w kuchni ( np. gotujemy z przepisu zapisanego na dużym formacie) czy pokoju dziecka.
 Czarny kolor sprawdzi się nie tylko we wnętrzach nowoczesnych ale także tych stylizowanych. Pasuje do wszystkiego a duet z bielą to ponadczasowa klasyka. Ciemny kolor możemy przełamać drewnem, roślinami czy dodatkami które ocieplą wnętrze i dodadzą mu klasy.


 Użycie czarnego w postaci materiałów jak zasłony, abażury lamp czy rolety może wywołać ciekawy efekt przy przepuszczeniu światła przez tkaninę. Czy jest to kolor dla odważnych ? Być może tak, ale zachęcam wszystkich do zabawy z tą barwą czy to w dodatkach, kolorze ściany lub delikatnym akcencie w postaci lampy.
 Na koniec monochromatyczne wnętrza dla osób z mocnymi nerwami ;) Wg mnie te propozycje są bardzo oryginalne i ciekawe. Wkrótce aranżacja (projekt) salonu w ciemnej tonacji.

WARTO ZOBACZYĆ:  Czarna łazienka: http://www.urzadzamy.pl/lazienka/lazienka-aranzacje/lazienka-w-kolorze-czarnym-i-z-fototapeta-niesztampowa-aranzacja-lazienki,72_10454.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...