piątek, 4 września 2015

Design: Cypryjska miedź!

Rękodzieło urzeka chyba większość z nas. Są to przeważnie produkty luksusowe bo żaden z nich nie jest taki sam a dodatkową rolę odgrywa tutaj wysoka zazwyczaj cena. Cieszą oko i z pewnością są oryginalną dekoracją dodającą wnętrzu wyrazu i wyjątkowego, indywidualnego charakteru. Warto w rękodzieło inwestować bo wg nas to ono jest przyszłością przechowując tradycje i precyzję wykonania.

Jadąc na Cypr wiedziałem, że kraj ten ma bogate tradycje w obróbce miedzi, skąd wzięła się nazwa całej wyspy (łac. cuprum-miedź). Oprócz tego kobiety mieszkające w Lefkarze trudnią się wyplataniem obrusów i chust wg przekazywanych z pokolenia na pokolenie splotów wpisanych przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa.Przebywając na wyspie odkryliśmy niesamowity sklep, który przywołuje na myśl zbiór skarbów z rozbitego statku. Wspaniały klimat i tyle pięknych rzeczy cieszyło nasze oczy krzycząc "kup mnie!". Uznałem, że warto poruszyć ten temat przy okazji odbytej podróży, ponieważ jesteśmy w trakcie swego rodzaju inwazji miedzi w naszych wnętrzach. Trend może już trochę przygasa ale z pewnością jest interesujący.
Miedziane dodatki potrafią zneutralizować industrialne wnętrza i świetnie pasują do pasteli, betonu czy naszej ulubionej żywej zieleni! Cypr jest swego rodzaju kolebką tego surowca; położony na skrzyżowaniu wielu szlaków handlowych był oczkiem w głowie większości dawnych mocarstw. Gdy odkryto tutaj ogromne złoża miedzi tym bardziej zwrócono na wyspę uwagę. Mężczyźni obrabiają ją ręcznie specjalnymi młotami i tworzą niesamowite, oryginalne rzeczy z duszą i charakterem.Miedziane dodatki dzięki swojemu "ciepłu" świetnie sprawdzą się w jadalni czy nawet łazience. Pięknie odbijają światło ale mogą występować również w wersji matowej, bardziej stonowanej. Należy być z nimi jednak uważnym aby nie przesadzić i nie stworzyć sobie wnętrza niczym pałac ukraińskiego prezydenta.
/// ZOBACZ: Loftowe mieszkanie z miedzianymi lampami Toma Dixona!

A co jest najbardziej designerskie? Miedziane rurki. Wypuszczenie instalacji na ściany to odważna decyzja ale potrafi zrobić niespotykany klimat. To samo tyczy się np. armatury czy innych wieszakowych konstrukcji. Użycie kolanek czy łączników pokrytych tym surowcem w oświetleniu to świetny pomysł, który pomoże stworzyć wnętrze w loftowym stylu.  Miedź świetnie zagra z czernią czy bielą a gdy przejdzie na garnki czy chochle uczyni naszą kuchnię niepowtarzalnym miejscem. Zapraszam wszystkich na Cypr po te cudeńka, które ciesząc oko będą przypominały o gorącym klimacie tej niesamowitej wyspy.

Poniżej kilka inspiracji:
Artur

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...