sobota, 11 lipca 2015

Design: Magic SevenProjekty Arne Jacobsena są większości z nas znane. Szczególnie jego genialne krzesła czy inne przedmioty codziennego użytku których ponadczasowość jest zaskakująca i nadal odnajdują się one w aranżowanych obecnie pomieszczeniach. Sześćdziesiąt lat temu projektant stworzył Series 7 krzesło- "The Sevener". Nie było ono, w przeciwieństwie do większości jego dzieł, zaprojektowane do określonych celów; projektant zostawił miejsce dla jego reinterpretacji. I tak właśnie Fritz Hansen wpadł na świetny pomysł zaproszenia 7 projektantów do stworzenia własnych wersji krzesła Jacobsena (m.in. BIG czy Zahę Hadid).Fornir i jej warstwowa struktura zostały poddane multiplikacji tworząc ciekawą strukturę i formę mówiącą nadal językiem projektanta. Autorem projektu jest BIG (Bjarke Ingels Group).Zaprojektowane specjalnie do restauracji w Celebra (która jest częścią technologicznego kampusu Zonamerica)  krzesła to dzieło od Ott & Ponce de Leon. Skąd taki pomysł reinterpretacji? Krzesła mają interweniować w ten sam sposób jak ogród, który rosnąc wertykalnie dopasowuje się do kształtu otaczających go form; podobnie jest z anatomią krzesła.


Jean Nouvel Design i jego Ying-Yang. Jak tłumaczy autor  kontrastowe zestawienia i kolory mają symbolizować kobiecość i męskość wzajemnie się przenikające.Tutaj przykład tego jak drewno z trzęsienia ziemi może zostać ponownie wykorzystane do stworzenia ciekawych mebli wzbogaconych o element recyclingu! Autorami pomysłu jest Jun Igarashi Architects.


Podkreślenie pojęcia dualizmu. Single chair staje się społecznością; dzielimy miejsce z kimś w jednej formie pamiętając o tym, że nigdy nie jesteśmy sami ale zawsze razem. (Neri&Hu Design & Research Office)
Krzesło bezpośrednio powiązane z zewnętrzem. Dzięki odłączeniu od niego nóg powstał model, który może być używany w bardzo ciekawy sposób na dowolnej powierzchni pochyłej. (Snøhetta)
I na deser- złożony z dwóch ciągłych prętów stalowych produkt od Zahy Hadid. Charakterystyczny sinusoidalny kształt i te kolory! Ciekawe czy krzesło idealnie utrzymuje równowagę ;)

1 komentarz:

  1. Przedostatni projekt baardzo mi się podoba :) Jestem ciekawa, czy jest wygodny. Ciekawa jest też historia tego podwójnego krzesła :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...