środa, 18 marca 2015

Interiors: Powtórka z kolorów część I


 Czy też zauważyliście, że ludzie (czasem panicznie) boją się kolorów? Nie tylko w swoim ubiorze czy urządzaniu wnętrz  ale nawet w jedzeniu. Niektórzy wręcz na przekór uwielbiają "pławić się" w intensywnych zieleniach, mocnych fioletach czy soczystych pomarańczach ale w zdecydowanie złym guście. Byliście w takich miejscach? Takie natężenia przytłaczają i wg mnie zdecydowanie nie sprzyjają odpoczynkowi.
 Nie mówimy, że wszędobylska biel jest jedyną i najlepszą opcją, wręcz przeciwnie. Ale jeśli łączymy mocne kolory musimy to dobrze przemyśleć, wypośrodkować tony. Wszystko zależy od gabarytów pomieszczenia, jego formy (czy jest długie, wąskie, wysokie, ze skosem) i funkcji jaką pełni... no i oczywiście od naszych osobistych upodobań.
 Każda barwa ma swoje właściwości i, może to trochę generalizowanie, ale wpływa na ludzi w określony sposób.

kolor pomarańczowy- pobudza nasz apetyt, dodaje energii i sił witalnych, kojarzy się z zabawą,kolor zielony- działa kojąco, uspokaja, jest szczególnie dobry dla odpoczynku naszych oczu; jego ciemny odcień kojarzony jest z władzą, pieniędzmi i męskością.kolor niebieski- stymuluje organizm do produkcji hormonu, który uspokaja (chociaż nie każdy odcień); szczególnie polecany do biur ponieważ podnosi efektywność pracowników. symbolizuje wytrwałość no i kojarzy się z marinistycznym stylem :)kolor żółty- dzięki niemu mózg wytwarza pozytywne wibracje, wydobywa twórcze myśli, przyśpiesza metabolizm, symbolizuje radośćkolor czerwony- kolor namiętności, intymności; nadmiar wzbudza agresywność; kojarzony ze świętami pobudza nas do dawania (Boże Narodzenie, Walentynki); na tyle mocny, że we wnętrzu nawet drobny akcent może ciekawie je ożywić. W dobieraniu kolorów złota zasada to umiar ale nie jest to równoznaczne z tym, że wszelkie kontrasty wykluczamy. Jasny odcień zieleni na jednej ze ścian połączony z intensywną pomarańczą (np. poduszek na kanapie) zadziała świetnie i stworzy dla oka ciekawy efekt 3D.  Mocne odcienie tych kolorów również możemy zestawiać ale wtedy proponujemy stworzyć odpowiednie tło np w postaci jasnej ściany lub szarej kanapy.


 (zgniła zieleń + intensywna pomarańcz prostych w formie krzeseł tworzą ciekawy efekt)

 (bardzo intensywne kolory i mieszanka stylów w kuchni- oryginalnie!)
(nasze ulubione połączenie- głęboki pomarańcz, zgniła zieleń i biel komponują się razem bardzo dobrze!)

Możecie też pobawić się w wykorzystanie stonowanej bazy we wnętrzu (np. białych ścian i podłogi) a szaleć dodatkami monochromatycznie ale w wielu odcieniach. Takie efekty są miłe dla oka, niecodziennie. Kolorystyka mebli również jest istotna. Jasne drewno przy pomarańczy i zieleni bardzo zyskuje, ciemnie stworzy wrażenie głębi.

Co ciekawe zestawienia kolorystyczne mają ogromną rolę w budowaniu brandów i ich pozycji na rynku. Nie bez powodu tacy giganci jak Coca-cola czy chociażby Marlboro używają podobnych barw. Biały i czarny ew. szary podświadomie budują profesjonalny wizerunek firmy. 
Dzisiaj to na tyle odnośnie powtórki z kolorów. Kolejna część już w weekend. Powiemy o wielu innych zestawieniach kolorystycznych i tzw. "Świętej Trójcy" barw :) 

3 komentarze:

  1. Niezwykle ciekawy post, choć chętnie poczytam ciąg dalszy, bo czuję niedosyt :)
    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie przygotowuję materiał na warsztaty na ten temat :) to arcyciekawe zagadnienie i na pewno wiele można o tym pisać - poruszony przez Ciebie aspekt znaczenia i oddziaływania to pierwszy krok do zrozumienia kolorów :) pozdrawiam i czekam na następne.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...