sobota, 21 marca 2015

Advices: Wpuść zieleń, czyli pierwszy dzień wiosny na poważnie!

Pewnie zastanawiacie się w jaki sposób ożywić wnętrze w którym mieszkacie, pracujecie, czy po prostu spędzacie wolny czas? Jak sprawić, żeby w pomieszczeniach na stałe zagościła natura? Jest na to kilka sposobów!
1. Panele z mchu Płytki wykonane są z naturalnego mchu (porostu), któremu do życia niezbędne jest jedynie około 50% wilgotności powietrza. Nie potrzebuje dodatkowego systemu nawadniania czy nawożenia. Nie wymaga przycinania i może przebywać w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do naturalnego światła. Nadaje się idealnie do każdego rodzaju wnętrza w formie paneli ściennych lub jako dekoracja elementów wyposażenia wnętrza, w tym mebli. Płytki mchu można formować w dowolne kształty, dzięki czemu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Co ciekawe - panele z mchu występują w ponad 20 kolorach.

2. Ściana z sukulentów
Zielone ściany mogą być także wykonane z sukulentów, czyli roślin, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody, występujące najczęściej na obszarach pustynnych. W ciągu lata mogą znajdować się na zewnątrz, w ciągu zimy lepiej jednak schować je do cieplejszego pomieszczenia. Plusem związanym z ich utrzymaniem jest fakt, że nie trzeba ich często podlewać. Ściana taka powinna rosnąć w miejscach nasłonecznionych, najlepiej w pobliżu okna, gdyż rośliny te są wybitnie światłolubne.
3. Rośliny w doniczkach
Jest to najpopularniejszy sposób na wprowadzenie do przestrzeni elementów zieleni. Mogą to być doniczki umieszczone na parapecie, podłodze, a dla bardziej odważnych proponujemy podwieszaną konstrukcję na rośliny. W tym przypadku jednak trzeba zadbać o to, aby charakteryzowały się one wysoką tolerancją na ocienienie oraz stosunkowo rzadką potrzebę podlewania. Pamiętajmy, że przestrzeń okienną nie muszą zajmować tylko rośliny ozdobne - świetnie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju zioła.

Dlaczego rośliny w przestrzeni zamkniętej są takie ważne?
Flora ma zbawienny wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie fizyczne, ale również dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że dotyczy również sfery psychiki. Rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń absorbując związki chemiczne pochodzące z klejów, środków konserwujących, mebli i dywanów. Co więcej, dzięki obecności roślin występowanie grzybów oraz bakterii chorobotwórczych spada nawet o 50-60%.  
Obcowanie z roślinami we wczesnej fazie rozwoju pomaga dzieciom budować tolerancję i odporność na alergeny. Badania przeprowadzone na Royal College of Agriculture w Cirencester (Wielka Brytania) wskazują obniżenie niepokoju i innych objawów zaburzeń emocjonalnych u dzieci przebywających w pokojach z zielenią nawet o 70%. Ponadto, rośliny mają niezwykle pozytywny wpływ na samopoczucie. Redukują występowanie bólów głowy, kaszlu, suchości skóry oraz zmęczenia. Podnoszą kreatywność oraz zmniejszają poziom stresu. Poza tym kolor zielony w połączeniu z żywą formą ma pozytywny wpływ na nasze oczy co z tym idzie ma kojący wpływ na nasz układ nerwowy, działa uspokajająco oraz pozwala się rozluźnić.W jaki sposób dobrać rośliny do wnętrza?
* światło - cień W pomieszczeniach zacienionych, rozległych biur czy bardzo otwartych, rozległych przestrzeni polecane są rośliny lubiące cień takie jak: fikusy, draceny, wężownica, bluszcz. Gdy biuro jest nasłonecznione z oknami wychodzącymi na południe lepiej wybrać sukulenty (w tym kaktusy).
* kwitnące czy nie? Nie każdy lubi pracować w pomieszczeniu, w którym roznosi się intensywny zapach. Przekwitnięty kwiat również nie wygląda specjalnie interesująco. Rośliny kwitnące wymagają też przeważnie większej troski przy uprawie dlatego lepiej się nad nimi zastanowić w takich miejscach jak biura.


* ile na metr kwadratowy?  
Nie każdy preferuje pracować w "szklarni"; wnętrzu gdzie rośliny całkowicie zdominowały przestrzeń. Z drugiej strony warto pamiętać o badaniach NASA, z których wynika, że jedna roślina doniczkowa na 10 m2 biura to absolutne minimum! Tutaj wybór należy do nas i osób, które będą w tym miejscu pracować ;)
* jeden rodzaj czy kilka?  
W części biurowej możemy sobie pozwolić na większą dowolność. W recepcji czy biurze obsługi powinniśmy kierować się przede wszystkim estetyką i unikać przesady. Tutaj stosujemy przemyślane kompozycje z wykorzystaniem większych roślin np. fikusów czy palm.
* gdzie postawić?
Rośliny stawiamy tak aby nie przeszkadzały klientom i pracownikom; niby oczywiste a czasami ciężko to dobrze rozplanować. Ze względu na same rośliny powinniśmy też unikać przeciągów. Zawsze jednak powinniśmy je odpowiednio wyeksponować, a także zadbać o odpowiednią oprawę (m.in. doniczki).

* doniczka  
Dobrze dobrane detale nadają charakter wnętrzu i podkreślają jego piękno. Ta sama zasada obowiązuje odnośnie doniczek, których rolą jest ekspozycja rośliny. Możemy przebierać we wzorach i materiałach: metalowe, drewniane, ceramiczne, plastikowe. Donicę dobieramy do rozmiaru rośliny a także jej upodobań (niektóre rośliny źle rosną w za dużym naczyniu).
* jakich roślin unikać?
W przyrodzie nie brakuje roślin trujących. Przypadkowe spożycie lub nawet kontakt ze skórą może spowodować zatrucie lub reakcję alergiczną. Do gatunków, których należy unikać zaliczają się: przepiękna strelicja królewska, cantedeskia etiopska, wilczomlecz, diffenbachia, bluszcz, anturium.

Takie ściany są obecnie bardzo trendy (szczególnie w biurach). Mamy nadzieję, że przekonaliście się do zielonych, żywych form opisanych powyżej. Kwiatek we wnętrzu nie musi oznaczać już teraz smutnego badyla w szaroburej doniczce :) Niektóre realizacje z zielonymi ścianami na prawdę zachwycają. Jeśli nie stać nas na takie ciekawe rozwiązania lub brak nam odwagi zawsze możemy stworzyć swój mały, parapetowy ogródek lub kupić w IKEI szklarnię:
Po więcej inspiracji (także odnośnie naszego wiosennego posta, gdzie pokazujemy wnętrza biura agencji social network) zapraszamy na naszego świeżego PINTERESTA :) Obserwujcie nas!Po więcej inspiracji (także odnośnie naszego wiosennego posta, gdzie pokazujemy wnętrza biura agencji social network) zapraszamy na naszego świeżego PINTERESTA :) Obserwujcie nas!

2 komentarze:

  1. U mnie na blogu też dzisiaj trochę zieleni- w końcu doczekaliśmy się wytęsknionej wiosny, a pogoda za oknem potwierdza jej nadejście. Obłędne są te roślinne ściany :) Aż chciałoby się taką posiadać.
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie, w naszej ofercie można znaleźć zarówno ściany z mchu jak i prawdziwe ściany roślinne :)
    Zapraszamy na naszego Facebooka :) https://www.facebook.com/pages/Natures-Design-Produkty-Natury/1456048617956894

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...