niedziela, 24 lipca 2016

Architecture: Poznać naturę od środka!Człowiek naturalnie poszukuje w swoim życiu odskoczni, miejsca w którym znajdzie wewnętrzny spokój i harmonię. Większości z nas wytchnienie przynosi Matka Natura, z której dóbr czerpiemy każdego dnia, szczególnie teraz, gdy otaczają nas świeże owoce i warzywa. Moda na życie eco nie jest tylko iluzją, to nasza troska o to, co pozostało. Dbamy, jesteśmy bardziej świadomi i odpowiedzialni. 

Uczestniczyłem ostatnio w ciekawej dyskusji na temat tego jak będzie wyglądał nasz świat za 100 lat. Zdania były bardzo podzielone, ale wiedzieliśmy jedno: musimy żyć rozważnie dbając o otaczający nas świat, jego naturalność. Ciekawym stwierdzeniem było to, że człowiek stanie się nomadem, który będzie ciągle wędrował, zmieniał swoje miejsce zamieszkania w poszukiwaniu jedzenia i wody. Gdy wpadłem na projekt autorstwa brytyjskiego architekta Stephen'a Turner'a od razu moje skojarzenie pobiegło w tą stronę. 

Struktura "Exbury Egg" zbudowana została w oparciu o techniki tworzenia łodzi z lokalnych materiałów i mieści w sobie aneks kuchenny, łóżko i "łazienkę". Autorom "jaja" zależało na naukowym aspekcie projektu, który monitorował ruch wody przy ujściu rzeki Beaulieu oraz naturalny proces starzenia się materiału narażonego na działanie wody, wiatru i zmiany temperatury. Oprócz tych procesów monitorowano zapotrzebowanie na energię elektryczną w zależności od pory roku. 

Jak podkreśla Stepehen Turner podstawowym zadaniem łodzi było zrozumienie trybu życia natury "od środka". Wnikliwa obserwacja i analiza pozwoliły autorowi wyciągnąć cenne wnioski, które w przyszłości mogą okazać się kluczowe. Czy za kilkadziesiąt lat będziemy skazani na mieszkanie w takiej strukturze, a może stanie się ona modnym domkiem letniskowym? Jednego jestem pewien: tego typu eksperymenty mają swój określony sens i pozwalają nam zrozumieć środowisko w jeszcze większym stopniu. Dzięki większej wiedzy, wzrasta nasza świadomość, a co za tym idzie troska o Matkę Naturę i oferowane przez nią dobra. 

image: nigrig.com

Artur

10 komentarzy:

 1. super :) zapraszam do wzięcia udziału i dodania posta w link party u mnie :) http://speckled-fawn.blogspot.com/2016/07/urodzinowy-post-i-link-party-z-nagrodami.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę niesamowita konstrukcja. I bardzo ciekawe badania. Nie da się ukryć, ludzkość na tyle zaingerowała w naturę, że teraz zdecydowanie trzeba działać bardziej przemyślanie, bo za jakiś czas nie będzie już czego ratować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesująca koncepcja. W sumie to taki eksperyment na styku różnych dziedzin, a takie najwięcej wnoszą. Chętnie poczytam o tym więcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda to niesamowicie, chciałbym zobaczyć to na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super sprawa, widziałem podobne modele w programie tv tylko metalowe, ale ten jest zdecydowanie numer 1 :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezwykły projekt. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne wnętrze, takie które poprawia nastrój na lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak już będę miliarderką, to sobie taki zamówię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale prze pomysł, koń trojański :) świetne!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...