poniedziałek, 20 czerwca 2016

Architecture: Żółta ścieżka dla pieszych!Pamiętacie opakowany srebrną folią budynek Reichtagu? Wydarzenie na skale światową, które dało siedzibie Bundestagu ogromny rozgłos to dzieło bułgarskiego twórcy Christo. W tym roku 81 letni artysta zachwycił wszystkich ponownie. Wszystko za sprawą jego 3 kilometrowej instalacji łączącej brzeg włoskiego jeziora Iseo z małą wysepką w jego centrum. Pływające molo będzie atrakcją dla wszystkich turystów przez 16 dni czerwca.

Mała wysepka w centrum pomarańczowej konstrukcji to San Paolo i można dotrzeć do niej z dwóch miejsc. Całość wygląda bardzo ciekawie w widoku z góry, na którym można zaobserwować przejście pomarańczowej połaci w ostrych kątach z ulic miasta Sulzano do wysepki. Intensywny kolorystycznie materiał okalający poliuretanowe moduły instalacji świetnie wybija się na tle naturalnego, łagodnego pejzażu jeziora.

Lokalizacja dla "The Floating Piers" nie została wybrana przypadkowo. Christo i jego współpracownicy długo szukali idealnego miejsca, a  zaważyło położenie jeziora Iseo w pobliżu Mediolanu i pośród wysokich partii Alp, z których genialne widać całą instalację. Projekt ufundował sam artysta z własnych środków. Po 16 dniach wszystkie elementy instalacji ulegną recyclingowi.

Czy można po tym spacerować? Tak, ale podobno pomosty delikatnie poruszają się pod wspływem wody. Co ciekawe sama koncepcja powstała w latach 70 ubiegłego wieku! Christo zdecydowanie wyprzedzał swoją kreatywnością możliwości techniczne ;). Świetny projekt, który na pewno na żywo robi jeszcze większe wrażenie.

Artur

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...