piątek, 13 maja 2016

#WrocloveDesign: Dla dzieciaków i dorosłych!


Do Wroclove Design zostało już niewiele czasu! Wielkie odliczanie czas zacząć :).
Przez kilka dni wydarzenia zaplanowano masę ciekawych warsztatów i wykładów, ale warto powiedzieć też o tych, które zorganizowano z myślą o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Edukacja dzieci pod kątem estetycznym i manualnym pozwoli nam ukształtować ich gust i podniesie ich poziom samodzielności oraz kreatywności. W czasach, gdy wszystko wykonują za nas telefony, aplikacje, komputery niezwykle istotne jest podtrzymanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów i logicznego myślenia, zwłaszcza u dzieci.

Tajemnicze słowo DESIGN coraz częściej pojawia się w rozmowach dorosłych. Jest dziwne i niezrozumiałe - chociaż pisze się "design", to czyta się "dizajn". Dlaczego? Czyżby to był stwór z obcej planety? A jeśli tak, to czy ma bardzo duże oczy i ostre kły? Gryzie, czy daje się oswoić?

Krążą plotki, że design pojawi się w strefie KIDS, więc możecie poznać go osobiście, bo wcale nie jest taki straszny jak go malują! Nie ma kłów i pazurów, jest przyjazny i bardzo lubi dzieci. Nie narodził się w jednym konkretnym kraju. Potrafi być w wielu miejscach na raz, a jego największym pragnieniem jest ułatwianie życia ludziom na całej planecie. Pojawia się więc tam, gdzie powstają przedmioty codziennego użytku - szczoteczki do zębów, stoliki, krzesła czy ulubione maskotki. Design zawsze się w nich kryje, ale czasami niełatwo go zauważyć!


Jak zrobić trwałe meble papierowe? Jak zbudować maszynę z klocków? Najmłodsi podczas zajęć odkryją potencjał tkwiący w drewnie - stworzą własne klocki i obrazy, skonstruują ekologiczne meble, zaprojektują własną lampę, tapetę lub mozaikę. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Oto najciekawsze wg Arch/tecture warsztaty w ramach Wroclove Design Festiwal 2016:

Tworzymy mozaikę - TRUFLE MOZAIKI
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, co kryje się pod pojęciem "mozaika". Poznają jedne z najsłynniejszych w historii mozaiki z Rawenny, a także projekty Gaudiego i Oskara Hansena. Sprawdzą, jakie surowce oraz kolory są charakterystyczne dla tej techniki,
a wszystko to, aby stworzyć wyjątkową mozaikę według własnego projektu.
                                                                                                                             
Sztuka (z) drewna – WOOD&PAPER

Tytuł warsztatów mówi sam za siebie. Podczas  spotkania  uczestnicy  zostaną  wprowadzeni  w  świat  drewna  od  strony,  jakiej dotychczas nie  znali. Poznają i wezmą do ręki różne gatunki drewna i dowiedzą  się o ich specyficznych  właściwościach.  Odbędą  podróż,  jaką  pokonuje  drzewo  z  lasu,  poprzez tartak,  aż  do  składu  drewna  i  stolarni  gdzie  przekształca  się  w  gotowy  mebel.  Jako zwieńczenie  warsztatów  każde  z  dzieci  wykona  swój  własny  obraz  z  drewna  z  użyciem różnego rodzaju fornirów. Spotkanie pozwoli dzieciom dowiedzieć  się więcej o otaczającej je naturze i  zapozna je  z bardzo  ciekawą  i  niedostępną  dla  wszystkich  specyfiką  pracy  stolarza.  Własnoręcznie wykonany  obraz  pozwoli  zrozumieć,  jak  wiele  pracy  należy  włożyć  w  wykonanie  choćby najprostszego przedmiotu użytku codziennego i nauczy szacunku do czyjejś pracy.

Projektujemy lampy – MAŁGORZATA SZCZEPAŃSKA ELLE DECORATION
Światło towarzyszy nam od pierwszych chwil życia, jest czymś tak naturalnym, że często
w pełni  nie  zdajemy  sobie  sprawy  z  tego,  jak  bardzo  wpływa  ono  na  odbieraną  przez  nas rzeczywistość.  Oświetla,  wydobywa  kształty,  buduje  nastrój,  może  sprawić,  że 
z  pozoru zwykłe rzeczy stają się magiczne. Jego odpowiednia oprawa ujarzmia, go nadając mu nowy wymiar. Na warsztatach z Elle Decoration nie tylko przyjrzymy się najciekawszym projektom lamp,  zaprojektowanym  przez  najlepszych  designerów,  ale  też  będziemy  projektować  i wykonywać  własne  lampy  z  materiałów,  które  możemy  znaleźć 
w  naszym  najbliższym otoczeniu.  Celem  warsztatów  jest  rozwijanie  wyobraźni
i  zdolności  manualnych najmłodszych.

Mebluj z Fathers
Młodzi designerzy, już po raz drugi, pod czujnym okiem swoich ojców, będą mieli okazję wykonać niepowtarzalne i trwałe meble papierowe. Do konstruowania użyte zostaną popularne tuleje papierowe oraz sklejka. Poprzez nawiercanie i spinanie paskami zaciskowymi uczestnicy szybko złożą stoliki, fotele i inne meble. Mebluj z Fathers to nie tylko nauka, ale głównie zabawa przy tworzeniu w pełni użytkowych mebli. Każdy uczestnik wróci do domu z wyjątkowymi prezentami od Fathers!


UWAGA: na warsztaty obowiązują zapisy. Szczegóły i pełny harmonogram na: www.wroclovedesign.pl 

To wszystko dla dzieciaków, które na pewno na nudę narzekać nie powinny. 
Teraz coś dla dorosłych, którzy również mogą wybierać wśród wielu interesujących propozycji. Ja spędzę na festiwalu dwa dni, podczas których planuję uczestniczyć w wykładzie na temat historii designu czeskiej lampy, projektowaniu robotów społecznych (ciekawy temat!) oraz wykładzie projektantki Anny Vonhausen o projektowaniu po polsku. Uważam, że warto będzie również wybrać się w sobotę na wykład "Personalizacja - przyszłość branży meblarskiej" i przede wszystkim "Od przyszłości do teraz" referowanym przez Roberta Majkuta. Pełny plan znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu. Pamiętajcie, że na każde wydarzenie obowiązują zapisy ;). Z kim zobaczę się za tydzień? 

Artur

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...