czwartek, 19 listopada 2015

Interiors: Czas na relax!

 W dzisiejszym odcinku proponujemy Wam sześć miejsc, w których będziecie mogli się zrelaksować i ogrzać w nadchodzące zimowe dni. A wszystko to w zaskakujących otoczeniach - nie tylko tych zewnętrznych. Czas pozbyć się zbędnego okrycia i ruszyć do pierwszego punktu naszej wycieczki.


1. Brenner Bastu Sauna by Hans Murman

Architekt umieścił saunę na krawędzi drewnianego molo w Saltsjöbaden, ośrodku na obrzeżach Sztokholmu. Przylega ona do większego kompleksu mieszczącego spa. Pomieszczenie w kształcie litery V rozchyla się na Morze Bałtyckie, a samo jego umieszczenie, sprawia, że jest ono ukryte w gęstwinach traw. Co ciekawe, do platerowania dachu w technice Faltak użyto sosnowych desek z lokalnych źródeł. Użycie siarczanu żelaza nadało elewacji szary i wyblakły efekt. Oprócz samej sauny znajduje się tam też aneks kuchenny, łazienka i schowek.2. Gothenburg sauna by Raumlabor

W szwedzkim mieście portowym Gothenburg powstała sauna, łącząca dwie skrajności - zimną, zardzewiałą blachę ze stali falistej umieszczoną na zewnątrz, z "ciepłym" drewnem modrzewia umieszczonym w środku. Prysznic został otoczony murami wykonanymi ze szklanych butelek, dającymi efekt podobny do szklanych pustaków. Znajduje się tam również mały pawilon wejściowy zbudowany przy użyciu materiałów recyklingowych, prowadzący do basenu zanurzonego w wodzie.
3. Sauna Huginn&Muginn by AtelierFORTE

Studio architektoniczne wywodzące się z Milanu stworzyło saunę mieszczącą się w północnej, włoskiej wsi, która wygląda niczym ptak, unoszący się ponad ziemią na drewnianych palach. Cała struktura zainspirowana została nordyckim mitem o krukach-posłańcach (Huginn i Muginn). Przez bulaje umieszczone na ścianach można podziwiać imponujący widok na wzgórza wokół Piacenzy. Cała struktura pokryta jest drewnem jodłowym, zasilana jest piecem na drewno, a jej niewielkie rozmiary mogą pomieścić dwie osoby.
  
 

4. One Man Sauna by Modulorbeat

Niemieccy architekci stworzyli na obrzeżach miasta Bochum wieżę, której betonowe elementy zwykle używane są do szybów. Sauna ta była odpowiedzą na coroczny festiwal sztuki zwanej The Detroit Project, który zachęca do opracowywania projektów, które byłyby zarówno praktyczne, jak i spełniające założenia artystyczne. Wybrane miejsce to terytorium opuszczonej fabryki samochodów Opla oraz historyczny region wielu głównych kopalń węgla i stali. Cała struktura została podzielona na trzy odrębne strefy. Znajduje się tam również mały basen w najniższej kondygnacji oraz "taras" widokowy na dachu.
 5. Lakeside sauna by Partisans

Grupa kanadyjskich architektów zaprojektowała prywatną saunę nazwaną Grotto, umieszczoną na skalistym brzegu jeziora Huron, na północ od Toronto. Sans Souci Island - prehistoryczna bryła granitu, który wznosi się z wody, tworzy fundamenty drewnianej konstrukcji. Z zewnątrz budynek zdobią "spalone" deski, w środku zaś przestrzeń z falistą boazerią ukształtowana została z cydru. Konstrukcja oparta została na naturalnych formacjach grot przybrzeżnych. Duże parapety generują kolejne miejsca do odpoczynku, a podwójnie i potrójnie przeszklone szyby zapobiegają utracie nagromadzonego ciepła. 6. Wooden sauna by Oslo architecture students 

Absolwenci szkoły Architektury i Wzornictwa z Oslo zbudowali nadmorską saunę składającą się z trzech zespołów - głównego budynku sauny, piknikowego tarasu oraz zapadniętego jacuzzi. Główną myślą studentów tworzących ten projekt była chęć zbudowania "czułego związku z krajobrazem oraz  bezpośredniego kontaktu z wodą". 15 m2 przypadających na budynek, tworzy trzy różne profile konstrukcji wstęgowych, które są idealnym miejscem do zabawy światła i cienia. Na końcu tarasu znajduje się przestrzeń umożliwiająca wejście do wody oraz miejsce na przygotowanie świeżo złowionych ryb.Ola

1 komentarz:

  1. niesamowicie uwielbiam takie nowoczesne budowle i wnętrza. Na domo jest świetny program, nazywa się chyba zamki na piasku, właśnie tam zawsze je podziwiam... :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...