wtorek, 8 września 2015

Burning Man - creating and destroying


 "Once a year, tens of thousands of people gather in Nevada’s Black Rock Desert to create Black Rock City, a temporary metropolis dedicated to community, art, self-expression, and self-reliance. In this crucible of creativity, all are welcome".


Burning Man to coroczny festiwal odbywający się na pustyni Black Rock w północnej Newadzie. Swoją nazwę zaczerpnął od rytualnego podpalania kukły w sobotnią noc, co każdorazowo stanowi symboliczne zakończenie festiwalu.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1986 roku na Baker Beach w San Francisco jako małe zgrupowanie zorganizowane przez Larrego Harvey'a z grupą przyjaciół. Od tego powtarza się co roku - zaczynając w ostatni poniedziałek sierpnia, a kończąc na pierwszym poniedziałku września (tzw. amerykańskim dniu pracy - Labor Day).

Wydarzenie w swojej otoczce przypomina neopogańskie święto. Oprócz płonącej kukły zobaczyć można także pokazy laserowe czy inne wizualne efekty. W znacznej mierze klimat "pustynnej zabawy" tworzą sami uczestnicy, którzy mogą z zapałem wyrazić siebie niecodziennymi strojami, kosmicznymi pojazdami czy konstrukcjami, które zapełniają kolejne skrawki niepustej pustyni.

Przyjrzyjmy się nawiązaniom do baśni, religii i mitologii oraz kunsztowi architektonicznemu. Bo tutaj każdy ma prawo stworzyć coś wyjątkowego. Spójrzcie tylko, co przegapiliśmy w tym roku. Bo na kolejnym liczę na Waszą obecność.Arbour - Joshua Haywood


Bismuth Bivouac - Jonathan Leung, WeWantToLearn.net


Black Rock Observatory - Gregg Fleishman, Tom Varden, Scott Parenteau i the Desert Wizards of Mars


 Church Trap Organ - Church Trap Crew


Compound Eye/"I" - Kirsten Berg

Giant Kaleidoscope - David Abraham, David Fradkin
Deep Thought - HYBYCOZO


The Infinity Tree - Tobias Power, WeWantToLearn.net


Mazu Goddess of the Empty Sea - The Department of Public Arts 


Neverwas Haul - Obtainium Works


Jeśli jesteście zainteresowani wszystkimi instalacjami, wpadnijcie koniecznie na oficjalną stronę festiwalu: http://burningman.org/event/brc/2015-art-installations/

Ola

1 komentarz:

  1. Nigdy nie słyszałam o tym evencie. Podoba mi się połączenie architektury i tej "pozaziemskości" :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...