poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Architecture: Singapur- miasto przyszłości!

W ciągu 20 lat stało się potężnym państwem-miastem. Jest pośród najbogatszych państw na świecie nieprzerwanie rządzącym przez jedną partię. To miejsce sukcesu i raju dla turystów. Singapur, bo o nim mowa, inspiruje nas dzisiaj i daje rewelacyjny przykład rozwoju gospodarczego i idącego z nim wzrostu komfortu życia dla obywateliRząd ma ambitne cele: poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców, zmniejszanie różnic społecznych oraz podniesienie wydajności pracy, m. in. poprzez innowacyjność i rządowe programy wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. 

Dzisiaj Singapur obchodzi 50-lecie swojej niepodległości a my chcemy pokazać Wam kilka jego najciekawszych miejsc:

(wieże wyglądają jak z filmu science fiction)


(pictures from Pinterest)

1. Futurystyczne ogrody- Gardens by the Bay- Coś, co zachwyca nas na samych zdjęciach na żywo
robi chyba jeszcze większe wrażenie! Położone są na 101 hektarach a ich najbardziej charakterystycznymi punktami są mierzące od 30 do 55 metrów wysokości struktury przypominające drzewa (Supertrees).  Pełnią one nie tylko rolę dekoracyjną ale zbierają również deszczówkę dla całego obiektu oraz wyposażone są w kolektory słoneczne (gromadzące energię do efektownych iluminacji).
Celem powstania Gardens by the Bay była całkowita zmiana jakości życia dla mieszkańców oraz przyciągnięcie większej ilości turystów. Niesamowite jest to ile technologii i pracy włożono w ten obiekt. To symbioza najnowocześniejszych rozwiązań i natury w najczystszej postaci. Ogrody pokazują bioróżnorodność mają więc wartość edukacyjną. Oprócz tego na obszarze Gardens znajdziemy gigantyczne oranżerie prezentujące roślinność z całego świata. Ogrody zbudowano przez zespół skupiający najlepszych architektów, architektów krajobrazu, inżynierów i ogrodników ze 170 firm, z 24 krajów. Obejrzyjcie film prezentujący powstawanie tego miejsca!
 (no cóż; nasza tęsknota za urlopem jeszcze bardziej wzrosła)

2. Marina Bay Sands- Projekt Moshe Safdiego, izraelskiego wizjonera. Składający się z trzech wież obiekt przekryty jest u góry platformą-ogrodem z niesamowitym widokiem na miasto i najdłuższym na świecie, podwyższonym basenem. Prywatny inwestor stworzył miejsce dla wszystkich mieszczące w sobie nie tylko biurowce ale i publiczne przestrzenie jak muzea, restauracje i kina. Pod względem skali i kosztów inwestycji Marina porównywana jest do innego hazardowego raju - CityCenter MGM w Las Vegas. Budynek zachwyca szczególnie nocą. Ogólnie cała iluminacja miasta jest bajeczna i dla mnie- miłośnika wielkich metropolii- to kolejne miejsce do odwiedzenia na liście obok NYC :) (widok atrium i balkonów)

(oświetlenie dekoracyjne to mocna strona większości obiektów Singapuru)

3. Nanyang Technological University- Projekt by Thomas Heatherwick zakładał stworzenie miejsca do edukacji o niestandardowym wyglądzie. Zgromadzone wokół atrium 12 wież przypomina wydrążone w skale obiekty. Powstały przestrzenie bez kątów, które wg autora sprzyjają nauce i powodują większą efektywność u studentów. Balkony wychodzą na atrium a cały obiekt wentylowany jest przez swobodnie przechodzące w nim powietrze. Co ciekawe fasadę pokryto specjalnymi płytkami betonowymi a wieże wykończone są pionowymi paskami utworzonymi za pomocą silikonowych form. Ta struktura nadaje wieżom wygląd korzeni warzyw (faktycznie wyglądają trochę jak pietruszka!). 


 (świetne ujęcie prezentujące największą kopułę na świecie!)
 (piękna iluminacja Natonial Stadium)
(widok na cały Singapur a po prawej stronie wodne boisko!)

4. National Stadium- Budynek, którego nie powstydziłby się organizator najbliższych igrzysk olimpijskich. Niesamowita bryła z największą na świecie kopułą, której dach może być otwarty jak i zamknięty (uniwersalność ze względu na klimat). Na całe centrum składa się nie tylko główny stadion mieszczący 55 tysięcy kibiców ale i mniejszy, zadaszony, pływalnie czy muzeum. Gdy obiekt nie jest używany dach pozostaje otwarty aby utrzymać trawę w dobrej kondycji. Co ciekawe na terenie obiektu mamy boisko na wodzie gdzie kibice obserwują mecz z trybun na brzegu!

Czy Singapur to miasto przyszłości? W mojej opinii tak. To niesamowite jak w krótkim czasie stało się potęgą gospodarczą dbając przy tym o wysoką jakość życia mieszkańców i przestrzeni publicznej. Tyle nowinek technologicznych nie zastosowano chyba w żadnym innym państwie (mieście) na świecie. Wiecie, że nie kupicie tutaj gumy do żucia ponieważ rząd dba o czystość i uważa ją za niepożądany śmieć numer jeden? 
Bardzo chciałbym kiedyś tam polecieć i móc zobaczyć wszystkie niesamowite atrakcje na własne oczy. To nie tylko pokazówka ale również przemyślane inwestycje, których zadaniem jest służenie obywatelom. Ciekawe czy kiedyś u nas tak będzie, chociaż powoli i na zdecydowanie mniejszą skalę zachodzą pewne zmiany :)

Artur

2 komentarze:

  1. Oj, chciałoby się tam popracować, prawda? To musi być raj dla architektów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo by się chciało! Na prawdę tamtejsza architektura jest niesamowita!

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...