niedziela, 7 czerwca 2015

Architecture: Kanciasta bryła ze Stavanger


Norweskie miasto Stavanger charakteryzuje się największym stężeniem drewnianych budynków w północnej Europie. To było punktem wyjścia dla studia projektowego Studio Ludo przy tworzeniu Waterfront- jednej z największych drewnianych inwestycji mieszkaniowych w Europie. Kanciasta forma budynku nawiązuje również do postrzępionych, norweskich pasm górskich.


Fragmenty elewacji rozciągane są pionowo co w pewien sposób jest wymuszone nieregularnymi formami. W środku znajdziemy 128 mieszkań własnościowych i szereg udogodnień komunalnych; wszystko zaprojektowane z dbałością o głębokie tradycje miasta.
Musimy przyznać, że ulokowanie Waterfront jest wspaniałe. Charakterystyczne dla krajów skandynawskich jest tworzenie zabudowań wzdłuż morza czy rzeki. Widoki z mieszkań muszą być wspaniałe. Fasada będzie naturalnie się starzeć co doda jej uroku (oczywiście jeśli drewno jest właściwie zaimpregnowane a cały proces starzenia przemyślany). Uważamy realizację za świetnie przemyślaną, zintegrowaną z otoczeniem a do tego uwzględniającą warstwę historyczną miasta i rejonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...