środa, 6 maja 2015

Architecture: Expo 2015 Milan

(Polski pawilon- widok z daleka)
(Polski pawilon- sad)
(Polski pawilon- szczelina; widok modułów z których zbudowano fasadę)

Pamiętacie pawilon polski na EXPO 2010 w Szanghaju? O tamtym projekcie, którego głównym motywem stały się ludowe wycinanki, było swego czasu bardzo głośno (proj. Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska i Wojciech Kakowski).
W tym roku targi odbywają się w Mediolanie a ich tematem przewodnim jest: „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Polski konkurs na pawilon rozstrzygnięty został w ubiegłym roku a zwycięska pracownia 2pm, której właścicielem jest Piotr Musiałowski, stworzyła budynek inspirowany jednym z naszych produktów eksportowych czyli... jabłkami. W bryle budynku ukryty jest sad, co chyba najbardziej zaskakuje. Elewację pokryto drewnianymi elementami, które przypominać mają skrzynki służące do przechowywania jabłek. Wewnętrzną przestrzeń pokryto lustrami ale przede wszystkim zadbano o multimedialną stronę pawilonu, którego podstawowym zadaniem jest promowanie polskiej sztuki czy wzornictwa. Co ciekawe nasz budynek jest czwartym co do wielkości na tegorocznym EXPO. Mamy też świetną lokalizację w pobliżu Włoch czy Francji. 

Kilka tygodni temu pisaliśmy na naszej stronie o projekcie chińskiego pawilonu (TUTAJ) na tegoroczne targi. Nas niesamowicie zachwycił a dzisiaj prezentujemy zdjęcia z jego realizacji. Bogata historia kraju, którą zainspirował się autor jest tutaj widoczna na pierwszy rzut oka. Budynek zamknięto w typowej, chińskiej bryle ale do jej stworzenia wykorzystano najnowocześniejsze technologie obróbki drewna. 
Wielka Brytania postawiła na bardzo oryginalny projekt-rzeźbę artysty Wolfganga Buttress'a. Ażurowa konstrukcja wykonana jest w większości z aluminium i przypomina wielki obłokI coś co nam osobiście najbardziej wpadło w oko czyli pawilon Austrii. Autorzy stwierdzili, że dla każdego żyjącego organizmu, oprócz pożywienia, niezbędne jest powietrze. Na powierzchni 56m2 powstał ogród. Są to swego rodzaju zielone płuca wytwarzające tlen dla 1800 ludzi. Powstał mikroklimat w którym bryła czy forma mają mniejsze znaczenie. 

Z chęcią obejrzelibyśmy wszystkie pawilony na żywo. Każdy projekt ma w sobie coś urzekającego a jego autorzy w różnoraki sposób prezentują problem tegorocznych targów za pomocą typowych dla kraju elementów. Czekamy na więcej zdjęć zrealizowanych obiektów ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...