środa, 8 kwietnia 2015

Interiors: Saigon house


Zaprojektowany dla pary i trójki ich dzieci dom w Sajgonie zaskakuje swoją prostotą i zastosowanymi rozwiązaniami. Przestrzeń podzielono na dwie strefy: z przodu mamy strefę wejściową, salon i kuchnię połączone w jedną dużą przestrzeń pomagającą mieszkańcom na integrację. Po przekroczeniu małego, wewnętrznego ogródka udajemy się do drugiej strefy, bardziej prywatnej. Ta przestrzeń to głównie sypialnie rodziców i ich dzieci.
Projektanci stanęli przed wyzwaniem stworzenia domu "wysokiej klasy" mając dość restrykcyjny budżet. Dlatego architektoniczne elementy są bardzo proste i wykorzystują m.in. starą cegłę, strukturę betonu, proste płytki ceramiczne.  Meble są za to solidnie wykończone i oryginalnie prezentują się w prostych wnętrzach.
Dom posiada naturalną wentylację i jest wypełniony pośrednim dziennym światłem, które nadaje wnętrzom przyjaznej atmosfery. Dziedziniec obsadzony jest drzewami a ogród przechodzi łagodnie do "środka" zapewniając w salonie i kuchni odprężającą atmosferę o którą tak trudno w środowisku o takiej gęstym zaludnieniu.

Projekt ma przynieść alternatywne rozwiązania dla średniej wielkości domu w Wietnamie łącząc tradycyjne zasady budownictwa z tanimi materiałami wykończeniowymi i dobrym designem.

Szczególną uwagę zwraca podział na dwie strefy i wypełnienie domu żywymi, zielonymi formami.
Proste i minimalistyczne wnętrza nie są dzięki temu surowe i puste. Łazienka mimo, że nie posiada efektownych kafli na ścianie wydaje się pasować do pozostałych pomieszczeń. Luksfery to wg nas interesujący zabieg, który jednocześnie tworzy "ciągłość" pomiędzy strefami nie separując ich bezpośrednio od siebie.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...