czwartek, 26 marca 2015

Interiors: Powtórka z kolorów część II

 Ponadczasowe kolory, które stworzą świetną bazę dla intensywnych barw we wnętrzu, to tzw. "Święta Trójca". Te tony świetnie zagrają w praktycznie każdym, nawet najbardziej śmiałym, aranżacyjnym pomyśle jaki przyjdzie nam do głowy. kolor biały- symbol czystości, nieskazitelności, niewinności; optycznie powiększa wnętrza i porządkuje je; polecany do małych łazienek (zwłaszcza w dużym formacie, na wysoki połysk!); jest bardzo dobrym tłem dla wielu kolorowych dodatków ponieważ na białym wszystko wydaje się intensywniejsze i ciemniejsze; ma świetny współczynnik odbicia światła; w niektórych krajach to kolor żałoby, przyśpiesza proces oczyszczania organizmu z toksyn (!), w nadmiarze prowadzi do bezsenności.

 kolor czarny- kojarzony z inteligencją, stanowczością, klasą, elegancją; dodaje powagi, podkreśla autorytet i dość często kojarzony jest z żałobą (szczególnie w kulturze europejskiej); w odpowiednich ilościach może pomóc się odprężyć; DLA ODWAŻNYCH: z różem tworzy świetną przestrzeń dla kontaktów międzyludzkich ;).

 kolor szary- idealnie gra z żywymi kolorami, soczystymi; ponadczasowy (chyba najbardziej ze wszystkich barw), symbol solidności; ostatnio dość modny we wnętrzach ze względu na swoje właściwości relaksacyjne i dające wrażenie bezpieczeństwa; UWAGA: nie przesadźmy z nim we wnętrzu ponieważ możemy wpaść w depresyjny nastrój; jego nadmiar świadczy o zbyt dużej samokrytyce.


 Pamiętajmy, że kolory mają na prawdę dużą rolę w naszej psychice. To jakimi barwami otaczamy się na co dzień może pomóc nam w zrozumieniu siebie.
 Kolor ma wpływ nawet na nasze odczuwanie temperatury! Udowodniono naukowo, że człowiek we wnętrzu zdominowanym przez zimne barwy marznie szybciej niż tam, gdzie więcej jest barw ciepłych. To np. wpływ kolorów na nasze krążenie krwi.

 Psychika to jedno ale jakie są triki kolorystyczne pomagające nam w oszukaniu ludzkiego oka? Jest kilka złotych zasad znanych praktycznie każdemu kto interesuje się projektowaniem wnętrz:

 1. Wnętrze zbyt wysokie?- obniżamy sufit!- ciemniejszy kolor na suficie skutecznie rozwiążę ten problem; możemy także cienki pasek wokół pomieszczenia pomalować tym samym kolorem co sufit (pomocą służy taśma malarska) efekt gwarantowany.
2. Podobna zasada działa w drugą stronę; w zbyt niskim wnętrzu sprawę rozwiąże jasny sufit (najlepiej biały); użycie paska w kolorze sklepienia wokół również powinno przynieść dobry efekt. Aby pomieszczenie "wyciągnąć" służą pomoca poziome paski np. w formie tapety lub namalowane farbą. Strzeliste formy mebli czy wertykalnie zamocowane, ścienne półki zadziałają podobnie.
3. Barwy jasne, o wyższym współczynniku odbijania światła powiększą wnętrze (tutaj króluje biały, beż i jasne odcienie żółtego). Dzięki nim pomieszczenie wydaje się przestronniejsze i większe. Na dużych powierzchniach, jak ściany czy sufity, możemy stosować kolory o tonacji zimniejszej, one także mają właściwości powiększające (ale uwaga: w pokojach północnych, które są ubogie w dzienne światło; zimne tonacje mogą stworzyć wnętrze depresyjne!)4. Długie, wąskie, szerokie- tutaj kolory także potrafią zdziałać cuda. Ciemna podłoga i ciemny sufit poszerzą pomieszczenie (podobnie jak pionowe pasy!); gdy mamy długi a wąski korytarz dłuższe ściany malujemy na jasno a krótsze na ciemno.


 5. Aby "zgubić" skosy malujemy je w kolorze podobnym jak sufit. Wtedy przestrzeń ponad naszymi głowami dostanie lekkości. Czasami warto jednak podkreślić np. belki stropowe ciemniejszym kolorem aby nadać pomieszczeniu wyrazistości. W małym mieszkaniu dobrze jest także położyć jednolitą podłogę we wszystkich pomieszczeniach. Wchodząc będziemy mieli wrażenie ciągłości przez co wnętrze powiększy się optycznie.


Powyższe wskazówki nie są koniecznością. Wszystko jest zależne nadal od naszych osobistych upodobań. Dla jednych pomieszczenie o wysokości 2,30 będzie wystarczające i pomalują sufit na ciemniejszy kolor, aby stworzyć wrażenie większej przytulności. Ktoś inny pomaluje wnętrze 2,60 w całości na klasyczną biel. Na wybór kolorów duże znaczenie mają więc nasze, nazwijmy to ,"fanaberie", nasz charakter, położenie mieszkania (domy na wsi z reguły mają więcej światła i blasku niż te w miastach), wymiary okien i ich położenie, funkcja jaką ma pełnić dane pomieszczenie. Przed wyborem kolorów warto zatem dobrze się zastanowić a jeśli mamy problem z wyobrażeniem sobie naszego wnętrza lub z kompozycją barw warto skorzystać z usług projektantów :).


Na blogu kolejne zmiany! Dążymy do tego aby nasz page był bardziej czytelny, przejrzysty i uporządkowany. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni :)

4 komentarze:

 1. Te kolory to fajna baza dla każdego mieszkania!

  OdpowiedzUsuń
 2. zdecydowanie! Jako baza są świetne i łatwe w późniejszej metamorfozie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre połączenie kolorystyczne. Lapma nad drewnianym stołem - genialna.
  Zapraszam również na mojąstronę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, na nas też zrobiła wrażenie; grunt to stworzyć dobry miks kolorystyczny

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...