środa, 17 września 2014

Emporia- Malmo


Zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Wingardh Arkitektkontor centrum handlowe Emporia jest największym tego typu budynkiem w Skandynawii. Cała galeria to 98 tysięcy metrów kwadratowych obejmujących sklepy, galerie, biura.
 Charakterystyczne wgłębienie w bursztynowo-żółtej bryle obiektu dodaje mu charakteru i sprawia wrażenie, iż budynek "topnieje" od środka.
Wewnątrz użyto wielu kolorów aby podzielić centrum na poszczególne strefy i pawilony. Oprócz ponad 200 sklepów możemy w Emporii znaleźć dzieła sztuki:rzeźby czy obrazy. Komunikacja pionowa wyznaczona jest przez pnące się ku górze rośliny. Z każdym piętrem ich gęstość wzrasta co ma nawiązywać do umieszczonego na dachu budynku parku. Póki co rośnie w nim tylko trawa i drzewa ale ma pojawić się rozbudowany park rozrywki dla rodzin.
W galerii znajdziemy 3000 miejsc parkingowych z czego kilkanaście jest przystosowanych dla samochodów elektrycznych (możemy naładować baterie). W ciepłe dni obowiązkiem każdego klienta jest odpoczynek na dachu skąd roztacza się widok na piękną cieśninę Oresund. Tylko bryła robi wrażenie a środek to już totalny majstersztyk i popis. Być może momentami to przerost formy nad treścią ale zdecydowanie wszystko jest ze sobą spójne i spełnia doskonae swoją rolę- przyciąga uwagę potencjalnego klienta czy inwestora.  oficjalna strona galerii: http://www.emporia.se/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...