czwartek, 25 września 2014

C o r K !

 Gdy otwierasz swoje ulubione wino czy przypinasz kartkę z ważną informacją na tablicy masz z nim do czynienia. Służy do wygłuszania ścian, jest przyjazny w dotyku, bardzo plastyczny, ciepły, trwały i przede wszystkim naturalny.

            [[ Korek jest trendy i wkracza do naszych wnętrz w wielu elementach wyposażenia! ]]

( I M Lab)

 Zalet tego materiału możemy wymienić wiele; jest odporny na wilgoć co jest jego podstawowym plusem, nie nasiąka wodą, nie przepuszcza pary wodnej. Wędkarze wiedzą, że spławiki są wykonywane właśnie z korka który jest pięciokrotnie lżejszy od wody i niezatapialny.
 Nie przepuszcza żadnych zapachów ani aromatów, nie wchodzi w reakcje chemiczne z gazami co umożliwia zastosowanie go jako zatyczki do szklanych naczyń czy butelek. Jest odporny na przyciąganie kurzu więc jest idealny dla alergików.

                                                                            (Pianissimo)

Korek poprawia akustykę pomieszczeń, dodaje im ciepła, odmiennego wyglądu a wyróżniamy jego różne grubości w zależności od przeznaczenia. Możemy użyć go na ścianie, podłodze, lampie czy jako materiał do wykonania ciekawego siedziska.
 Jest specjalnie dostosowywany do kładzenia na podłogę- w formie paneli lub płytek występujących w wielu wersjach kolorystycznych. Płytki wykończone są naturalnym fornirem, barwionym tłem jak również mogą być w całości barwione.


                                                                     (Carlos Ortega Design)

  Zmywanie na mokro nie stanowi żadnego problemu; korek w wersji "podłogowej" czy ściennej jest specjalnie zabezpieczony i pokryty warstwą wosku lub lakieru. Jako materiał jest bardzo elastyczny i sprężysty (możemy się o tym przekonać np. przy ponownym wciśnięciu korka w butelkę niedokończonego wina). Gdy przestaniemy poddawać go naciskowi wraca do pierwotnego kształtu.
 Na właściwości korka nie ma wpływu temperatura, gdyż charakteryzuje się stałym stopniem ciepłoty ze względu na swoją porowatą strukturę (składa się z zamkniętych komórek wypełnionych powietrzem).


(Lucie Koldova; Aaron Kramer)

 Korek jest zbierany bez uszkadzania drzew dlatego jest ekologiczny a wszystkie wykonane z niego produkty przyjazne dla środowiska. Każdy przedmiot wykonany z tego materiały nadaje się do recyclingu i pozytywnie wpływa na pobór dwutlenku węgla z atmosfery. 

(I M Lab) Mam dla Was wiele inspiracji i ciekawych mebli wykonanych z korka. Jak widać projektanci dali ponieść się wodze fantazji i stworzyli interesujące projekty często zaskakujące formą. Co ciekawe z korka powstały nawet buty "Nike"!3 komentarze:

 1. Kapitalne pomysły na wykorzystanie korka :) Ja mam tylko korek ścienny w przedpokoju i sprawdza się znakomicie :) Ale że buty można mieć korkowe- tego nie wiedziałam. zastanawiam sie nad położeniem korka jeszcze w sypialni.Może kupię i poeksperymentuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze wiedziałam, że korek daje ogromne możliwości. Po prostu potrzeba było czasu, żeby ktoś się tym zajął. Świetnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My lubimy korek pod każdą postacią! Do tego świetnie sprawdza się przy alergikach ze względu na antystatyczność co jest dość istotne :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...