czwartek, 12 listopada 2015

Szach i Bach?


Szachy kojarzą Wam się tylko z tak bardzo oklepanymi drewnianymi lub plastikowymi pionami? Uważacie, że to nudna gra strategiczna, która nie wychodzi poza 64 pola? I kiedy słyszycie, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu, kwitujecie ten fakt ironicznym uśmieszkiem?

Dziś przekonacie się, że ta wywodząca się z Indii rozrywka wcale nie jest taka prosta. Pierwsze wzmianki dotyczące tej gry pojawiają się już w latach 70. VI wieku naszej ery. Początkowo znana była tylko na perskim dworze, szybko jednak dotarła do kolejnych zakątków Europy. Epoka Odrodzenia przyniosła "złoty okres", który zaowocował w pierwsze podręczniki i turnieje. W obecnych czasach skondensowana do rozmiarów gry komputerowej. Czy w tej pragmatycznej dobie nie ma już miejsca na sztukę? Dziś postaram się przekonać Was, że wcale niekoniecznie. To źródło wielu inspiracji dla kolejnych projektantów.


Minimalizm prosto z Bauhausu. Szachy stworzone przez Josefa Hartwiga w 1923 roku. Projekt został wdrożony do produkcji w 1981 i wykonywany jest z klonowego i bukowego drewna. Forma wynika z funkcji - kształty figur szachowych mają wyrażać możliwości ruchu poszczególnych z nich.Artystka Marta Wojciechowska łączy rustykalne drewno i przejrzyste szkło w całość. W tej grze bynajmniej nie chodzi o funkcjonalność - liczy się forma i estetyka.Adin Mumma dla Umbra. To szachy dla osób, które usilnie szukają równowagi. Specjalnie wydrążone kolebkowe pola ułatwiają ruch i zapobiegają przedwczesnemu przewróceniu się Króla.Dzieło dadaisty Man Raya z 1920 roku. Inspiracją dla tego tworu była sztuka Marcela Duchampa. Ralph Lauren również pokusił się o autorski zestaw. Połączył nikiel i czarną skórę. Co powiecie na wersję ze Star Trek'a (dodam, że fani Gwiezdnych Wojen, Władcy Pierścieni oraz Harry'ego Pottera też znajdą coś dla siebie)?A może gra wielopoziomowa zamknięta w obrazie? Propozycja od Ji Lee. Dla tych, którzy rozgrywają kolejne partie w nocy.Wersja bardziej interaktywna. Idealna do ulokowania w domu, jak i na zewnątrz. A dobór roślinek zależy już wyłącznie od Was.


Luksusowa opcja prosto z fabryki F1 od Renaulta. Odjedziesz z nimi za 41000$.Królewskie Diamentowe Szachy od Charlesa Hollandera wykonane zostały w całości z 14-karatowego białego złota i 9900 czarnych i białych diamentów. Do stworzenia takiej kolekcji potrzebowano 4500 godzin pracy trzydziestu rzemieślników.Kto pokusi się o grę w następnym wymiarze?Pewnie zabrzmiało Wam w głowach - gdzie tytułowy Bach? W nutkach przecież :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...