wtorek, 3 marca 2015

Polish design: Pani Jurek, czyli jak zrobić coś innego

Jest to marka założona przez Magdę Jurek artystkę i projektantkę urodzoną w 1979 roku w Krakowie. Tworzy przedmioty, które pozwalają na interakcję z użytkownikiem wychodząc poza swoją stereotypową funkcję."- Miałam kilka lat, jak chciałam zostać malarką. Skończyłam liceum plastyczne i malarstwo na ASP. No i okazało się, że malarstwo jest dla mnie zbyt osobiste, żeby mogło być po prostu pracą. Pogubiłam się - opowiada Magda Jurek. - Klepałam biedę, ale czułam, że mam energię do działania, tylko muszę ją dobrze skanalizować. Zaczęłam projektować przedmioty. To okazało się dla mnie dużo łatwiejsze. I tak już zostało, chociaż od pięciu lat ciągle myślę, że może jednak zmienię zdanie. Teraz rozbudowuję pracownię, właśnie przykręcany jest do podłogi stół warsztatowy. A ja znowu: a jak mi się to znudzi?"

Artystkę charakteryzuje konceptualne podejście do przedmiotu, niechęć do dopowiedzenia jego funkcji ale również upodobanie do koloru. W swoich projektach przestrzega idei zrównoważonego rozwoju i ekologicznego wyboru materiałów. Realizuje również projekty społeczne oraz projekty w przestrzeni miasta.MARIA S.C. - żyrandol wykonany z probówek. Kształt nawiązuje do tradycyjnych form Art Deco, nazwa zaś jest aluzją do osoby Marii Skłodowskiej Curie.


"Uważam, że każdy przedmiot dla dorosłych powinien mieć w sobie coś ze świata i estetyki dziecięcej, bo tu stereotypy nie są jeszcze tak utwardzone. Podobnie każda rzecz dla małych powinna być projektowana z powagą. Infantylizacja dzieciństwa jest rzeczą straszną."


KILO - odrobina surrealizmu nadana wnętrzu za pomocą szlachetnej, transparentnej porcelany.


PLIKA - kolorowe sznurki można zaplatać, supłać i kołtunić. Według własnych upodobań.HOOK LINE - dołączony metalowy hak umożliwia zawieszenie lampy przynajmniej w dwóch punktach.KOLO MAGNET, KOLO SAND- lampy zmieniające natężenie pod wpływem dotyku.


oficjalna strona: http://www.panijurek.pl/pl/

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...