środa, 11 marca 2015

Interiors: I'll be there for you...Friends!

 Ten serial chyba urzekł każdego z nas. "Przyjaciele", czyli historia grupy znajomych i ich codziennie perypetie, nieustannie bawią kolejne generacje. Ciężko nam stwierdzić czy to wszystko za sprawą wielu zabawnych, życiowych sytuacji czy dlatego, że każdy może zidentyfikować się w na swój sposób z jednym z bohaterów. Serial zawsze poprawi nawet najgorszy humor a śpiew Phoebe rozbawi do łez każdego.
 Zdecydowanie jedno wiemy- mieszkanie Monici Geller zasługuje na wnikliwą analizę Arch/tecture :). Twórca scenografii, Greg Grande, uważany był za trendsettera serialowych wnętrz lat 90. "Przyjaciele" otwarli nową erę w urządzaniu telewizyjnych "pomieszczeń". Dotąd rządząca bylejakość i szarość została zastąpiona mocnymi kolorami i bardzo oryginalnymi dodatkami.
  
 Mieszkanie Monici, odziedziczone po babci, jest bardzo przytulne a zastosowane w nim rozwiązania nie były wówczas zbyt popularne (m.in. odkryta cegła na ścianie, wiszące, miedziane garnki czy krzesła "nie od pary"). Na szczególną uwagę zasługują zestawienia kolorystyczne; we wnętrzu rządzą pastele: fiolet na ścianach i turkus szafek kuchennych. Żywa kolorystyka mieszkania dopełnia charakter serialu oraz odzwierciedla osoby w nim żyjące.
 Kuchnia to królestwo Monici. Centralne miejsce zajmuje w niej stół z krzesłami (które na przestrzeni lat zmieniały się), dalej mamy masywną lodówkę, która co ciekawe działała i była wypełniona po brzegi jedzeniem dla ekipy! Aneks wyposażony został markowymi robotami kuchennymi za pomocą których właścicielka wyczarowywała słynne kolacje dla swoich bliskich. 
Na ścianie wisi zegar pokazujący zawsze, przez 10 sezonów, godzinę 5.10. 
 Plakaty, dodające wnętrzom osobistego charakteru, zasługują na szerszą uwagę. Jeden z nich, promujący Igrzyska Olimpijskie z Moskwie, zawisł w  klimatycznej, utrzymanej w stylu shabby chic, sypialni właścicielki.
 Prawdziwą gratką, poszukiwaną przez fanów serialu na całym świecie do dziś, jest plakat reklamujący maszyny do szycia z pokoju Rachel pochodzący z 1920 roku.

( z pokoju Rachel)

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest wiszącą na drzwiach wejściowych, złota ramka. Przyznajemy, że to na prawdę ciekawe rozwiązanie, Monica także tutaj była bardzo pomysłowa ;)


 Greg Grande w bardzo osobliwy sposób urządził wszystkie serialowe wnętrza. Styl możemy określić jednym słowem- eklektyzm. Kilka elementów to znalezione przez scenografa na pchlich targach perełki, takie jak lampa Casandello pochodząca z Wenecji. Otwarty plan mieszkania również zasługuję na szczególne podkreślenie. W tamtych czasach raczej królowały wyraźne podziały na strefy; połączenie salonu z kuchnią jest dla nas od kilku lat na porządku dziennym.


 Praca scenografa zdecydowanie do łatwych nie należy. Każdy z nich w większym lub mniejszym stopniu wyznacza trendy, a przy tym musi oddać jak najbardziej charakter fikcyjnych bohaterów.  Monica i jej mieszkanie pokazują bardzo silne powiązanie człowieka i jego czterech kątów.

 (wykonany w całości z papieru, model mieszkania Monici- super!)

Każdy z nas ma inne gusta (o których, jak wiemy, się nie dyskutuje) a mieszkanie z "Przyjaciół", pomimo wielu niedoskonałości sprawia, że chcielibyśmy w nim chwilę pomieszkać :). My już mamy ochotę wybrać się na giełdę staroci w poszukiwaniu kolorowych posterów.

 Obejrzyjcie swoje ulubione odcinki i szukajcie wyszczególnionych przez nas dodatków!

6 komentarzy:

 1. Masakra jaki bałagan :P A wiesz jaki jest najbardziej kultowy serial, w którym wnętrze gra również ważną rolę i postrzegane jest jako symbol idealnego mieszkania dla singielki? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, ale jaki uroczy bałagan, wszystko jest pod ręką :) Czyżby to był Seks w wielkim mieście?

   Usuń
  2. Oczywiście, że tak. Gdzieś w Internecie krążyło zdjęcie z rozkładem mieszkania Carrie... Muszę je odnaleźć! :)

   Usuń
  3. Koniecznie chcemy też zobaczyć :) W mieszkaniu Monici szczególnie plakaty są świetne ;)

   Usuń
 2. Według mnie jest tam zbyt kolorowo.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...