czwartek, 13 listopada 2014

Louis Vuitton Foundation

 Stworzona przez jednego z gigantów rynku modowego grupę LVMH fundacja powstała w 2006 roku w stolicy Francji- Paryżu. Najpierw było muzeum i kulturalnym centrum sponsorowanym przez grupę a obecnie działa jako fundacja non-profit służąca promocji sztuki i kultury.

 LV Foundation zyskała nowe miejsce swojego rezydowania, obiekt zaprojektowany przez znakomitego architekta Franka O'Gehry. Budynek został otwarty 28 października 2014 roku koncertem pianisty Lang Lang.


Architekt odwiedzając miejsce w którym miał powstać obiekt wyobraził sobie obiekt inspirowany szklanym "Grand Palace" i palmiarnią stworzoną dla Jardin d'Acclimatation (parku rozrywki). 


Stworzenie tak skomplikowanej bryły wymagało zastosowania nowoczesnych rozwiązań już na etapie tworzenia projektu. Na końcowy efekt złożyła się praca wielu specjalistów którzy wspólnie pracowali nad jednym modelem 3D. W roku 2012 bryła zyskała charakter dzięki montażowi instalacji wykonanej ze szklanych żagli. Te obiekty wykonane są z 3600 (!) paneli; każde specjalnie kształtowane i profilowane aby odwzorowywać rysunek wykonany przez autora.Na budynek składa się 11 sal wystawowych różnej wielkości, obszerne audytorium mieszczące 350 osób i wielopoziomowy taras na dachu przeznaczony na artystyczne instalacje czy przyjęcia. Finalny kształt to inspiracja płynącym statkiem, którego żagle rozdmuchuje wiatr. Na fotografiach możemy zobaczyć jak skomplikowana konstrukcyjnie jest bryła. Zespół realizujący projekt musiał z pewnością wykonać wiele pracy która przełożyła się na ten wspaniały obiekt. Na kolekcję galerii składają się zbiory grupy LVMH oraz Bernarda Arnault'a a także przekrój kolekcji stworzonych dla głównej marki giganta- Louis Vuitton.

oficjalna strona fundacji: http://www.fondationlouisvuitton.fr/

1 komentarz:

  1. Kształty zaiste nietuzinkowe, ale budynek robi wspaniałe wrażenie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...