poniedziałek, 20 października 2014

Dom pilota/Aviator's Villa Project

 Dom "Aviator's Villa Project" zaprojektowany dla emerytowanego pilota przez pracownię Urban Office Architecture zlokalizowany jest przy jeziorze Dutchess County w NY. Projekt prezentuje ideę latania jako silną inspirację dla odważnych rozwiązań architektonicznych.
Budynek jest rozmieszczony na działce w taki sposób aby z każdej strony otaczała go woda pobliskiego jeziora.


Podobnie jak cała "latająca maszyna" otoczona jest ze wszystkich stron powietrzem, które samo ją unosi, tak samo dom znajduje się na podwyższeniu i z każdej jego strony jest otwarta przestrzeń.  Willa to wyobrażenie "ruchomego kawałka pomiędzy dwoma ciałami wody w pełni otoczonego powietrzem". Budynek jest świetne doświetlony za pomocą ciekawych przeszkleń pokrytych miejscami perforowanym metalem, które umieszczone są w specjalnych, metalowych ramach.

Każde pomieszczenie w domu pełni swoją funkcję w 100%. Strefy zostały rozmieszczone wertykalnie: analogicznie do lotu samolotu, i tak możemy wyróżnić część dzienną, kąpielową, sypialną oraz strefę nauki. Właściciel jest w pewien sposób uzależniony od domu i jego podziałów pod względem swojego codziennego życia. Przestrzenie są zaprojektowane tak aby każda była używana niezależnie względem reszty.
 Specjalnym miejscem w domu jest biblioteka nazwana tutaj jako "Memory box (pudełko pamięci)" dostępna jedynie z sypialni. Zawiera całą historię życia właściciela i wykonywanej przez niego pracy. Jest to miejsce zarówno refleksji jak i przestrzeń do nauki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...