niedziela, 18 listopada 2012

Mistrzowie fotografii: Annie Leibovitz

    Annie Leibovitz to chyba jedna z najbardziej popularnych osób we współczesnym świecie fotografii.

  Pochodząca z Ameryki Leibovitz jest córką pułkownika  Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przez co jej życie od młodości to ciągłe podróże. Jak podkreślała, rodzina była jednością głównie w samochodzie podczas podróży z jednej bazy do innej. "Postrzegaliśmy świat przez szybę samochodu jak przez ramę zdjęcia, przez co nie trudno było w tych warunkach zostać artystą"- wspomina jedna z sióstr Annie. Fotografować zaczęła podczas pobytu na Filipinach. Następnie wróciła do San Francisco aby zacząć studia w Instytucie Sztuki San Francisco.

(Annie Leibovitz, portret artystki)

 Pewnego dnia Annie pojawiła się w redakcji nowo powstałego magazynu "Rolling Stone" z torba swoich zdjęć. Po rozmowie z dyrektorem artystycznym dostała pracę na stanowisku głównego fotografa. Młoda ekipa nauczyła Leibovitz pracy w grupie, jej dziennikarskie reportaże cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Gdy nadarzyła się okazja stworzenia zdjęć do wywiadu z Johnem Lennonem, Annie po wielu, namowach uzyskała na nie zgodę. 


 "fotografowanie to także rodzaj legitymacji, czujemy że aparat fotograficzny upoważnia nas do tego, żeby być w różnych miejscach i że robimy tam coś ważnego"


 Otrzymując propozycję wyruszenia w trasę koncertową z zespołem "Rolling Stones" przyjęła ją pomimo sprzeciwu przyjaciół i rodziny. Dzięki temu reportażowi uzyskała silną pozycję ale i wpadła w uzależnienie od narkotyków przez które została wysłana na odwyk.Jedną z najbardziej znanych prac Leibovitz jest zdjęcie Johna Lennona i Yoko Ono. Ujęcie pokazujące wrażliwość i uczucie pomiędzy tą parą. Wymowa zdjęcia jest bardzo silna. Pięć godzin po sesji fotografka odebrała telefon od swojego szefa z wiadomością, że Lennon nie żyje. Zdjęcie trafiło na okładkę "Rolling Stone", bez żadnych dodatkowych napisów. W roku 1983 przyjęła pozycję w magazynie "Vanity Fair" jako wolny fotograf. Wykonując dla tego czasopisma wiele sesji gwiazdom takim jak Whoopi Goldberg czy Maryl Streep umocniła pozycję siebie jako wszechstronnego portrecisty zanurzonego nie tylko w  nurcie rock'n'rollu. "Patrzysz i masz pewność, że nikt inny nie mógł zrobić tego zdjęcia"- Anna Wintour


"Byłam w zaawansowanej ciąży. Zapytałam czy możemy zrobić mi zdjęcia nago"- Demi Moore


                

"Kiedy to zdjęcie się ukazało, wszystko zmieniło się w ciągu jednej nocy. W piątek szłam sobie zwyczajnie ulicą a w sobotę ludzie wykrzykiwali moje nazwisko"- Whoopi Goldberg

                                   

Jej fotografie to wyjątkowe historie. Tworzy bajeczny, odrealniony klimat który zawsze jest silnie nacechowany i sprecyzowany. Innowacyjność jej fotografii tkwi w prostocie. Obecnie jej praca jest silnie skomercjalizowana ale myślę, że nadal jest godna uwagi. 

FAKTY:

Annie była oficjalnym fotografem Igrzysk Olimpijskich w Atlancie,
Leibovitz jest autorką prestiżowego kalendarza "Lavazzy" oraz "Pirelli", 
Fotografuje dla "Times'a", "Vogue'a", "Newsweek'a" i wielu innych magazynów na całym świecie.

(all pictures are from Google Pics)

Polecam serdecznie obejrzeć film dokumentalny na temat artystki "Annie Leibovitz. Życie w obiektywie"

A tutaj dodaję link do obszernego wywiadu z Leibovitz przeprowadzonego przez Annę Bohdziewicz

__________________________________

Liczę, że post chociaż trochę przybliżył i zainteresował Was sylwetką artystki. Uważam, że blog zyskuje na wartości poprzez takie posty i mam nadzieję, że będą one cieszyły się sporym zainteresowaniem. 

1 komentarz:

  1. Szczerze to kojarzę ją tylko dzięki zdjęciu Miley, które parę lat temu wstrząsnęło światem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...