niedziela, 19 lipca 2015

Interiors: 13 metrowe mieszkanie- ile potrzebujemy przestrzeni?


Polski projektant Szymon Hanczar stworzył 13 (!) metrową kawalerkę, która zawiera wszystkie najbardziej potrzebne rzeczy jak łóżko, duża szafa, stół z krzesłami, aneks kuchenny, łazienkę a nawet pralkę! Zaskakujące ile sprzętów pomieściła ta malutka przestrzeń nie sprawiając przy tym wrażenia zagraconej "klitki". Przy takiej powierzchni zdecydowanie obowiązuje zasada czym mniej kolorów i faktur tym lepiej. Przy zachowaniu funkcjonalności oraz komfortu powstało mieszkanie dla singla ale czy nie jest ono zbyt małe?






Przedstawiony powyżej przykład jest idealną opcją do dyskusji na temat metrażu mieszkania. Wiadomo, że jest to w ogromnym stopniu uzależnione od ilości mieszkańców bo wtedy wartość m2 powinna proporcjonalnie wzrastać. Ja uważam, że 13 metrów to za mało miejsca na swobodną egzystencję. Mimo, że mieszkanie nie jest przytłaczające to jednak brak w nim większego oddechu. Być może wynika to z mojego przyzwyczajenia do życia w domu, który na pewno metrażem przewyższa standardowe mieszkania rodzinne. Ja jednak pracując czy próbując odpocząć na takiej powierzchni miałbym z tym spory kłopot. Co innego gdyby projekt Hanczara był miejscem na wakacyjny pobyt w mieście.


Wiemy jednak jak kosztowne są mieszkania w polskich miastach. Ich ceny ciągle idą w górę niestety niezbyt proporcjonalnie do średnich zarobków. Dane GUS wskazują, że na statystycznego mieszkańca Polski przypada ok. 25 m² powierzchni mieszkalnej. Według standardów UE, ok. 60% mieszkań w Polsce jest przeludnionych. Polska zajmuje pod tym względem zajmuje 28 pozycję wśród 30 krajów europejskich. Zakup własnego mieszkania czy domu to dla większości rodzin najważniejsza życiowa inwestycja. Małe mieszkania, tańsze, a więc łatwiej dostępne, wciąż są najbardziej poszukiwane

///  ZOBACZ post o wydzieleniu sypialni na małej przestrzeni!


(wszystko w jednym bez wrażenia braku przestrzeni!)

Dlatego sporo osób szuka alternatyw a kredyty są na porządku dziennym. Fajnym pomysłem jest zakup mieszkania w kamienicy z wysokim sufitem i wydzielenie antresoli. Zyskujemy dodatkowe metry i tworzymy wnętrze z klimatem. Na prawdę jest mnóstwo rozwiązań, które podzielą mieszkanie na strefy nie sprawiając przy tym, że będzie ono zbyt "ciężkie". Pisaliśmy o wydzielaniu sypialni na małej przestrzeni a świetnym trickiem jest zabudowa całej ściany szafami połączonymi z aneksem kuchennym. Będzie to coś w rodzaju meblościanki ale gdy odpowiednio zestawimy całość kolorystycznie dodamy mieszkaniu uroku i sporo miejsca do przechowywania.


(a oto mieszkanie o powierzchni 18m2 zorganizowane na kilka różnych sposobów! Zwróćcie uwagę na "meblościankę")

///  ZOBACZ mieszkanie o powierzchni 18 m2 w kilku opcjach!

Sporo ciekawych rozwiązań proponuje IKEA. Tanio a dość pomysłowo i estetycznie. Największe problemy z miejscem występują zdecydowanie w łazienkach a tutaj mamy kilka prostych tricków organizujących przestrzeń w tym pomieszczeniu:


///  ZOBACZ rozwiązania IKEA dla małych przestrzeni!

Czy możemy wysnuć więc złotą regułę odnośnie tego ile potrzebujemy miejsca do życia? Zdecydowanie nie. Wszystko zależne jest od tego w jakiej przestrzeni byliśmy wychowywani (dom czy mieszkanie). Człowiek szybko przyzwyczaja się do czynników zewnętrznych i o ile przeniesienie się z miasta na wieś powinno mieć efekt pozytywny o tyle w drugą stronę- niekoniecznie. Wiadomo też, że mieszkanie dla singla spędzające w domu średnio kilka godzin nie musi mieć "pałacowych" pomieszczeń. Wg mnie jednak warto aby miało ono przynajmniej 20 kilka metrów; taki metraż dla jednej osoby to miejsce w którym możemy odpowiednio się zorganizować i nie będziemy "zamknięci" w czterech kątach ;). Jestem ciekawy Waszych opinii i doświadczeń, jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

A tak zdecydowanie nie radzimy się urządzać :D


5 komentarzy:

  1. A mi się podoba. Mało miejsca ale za to dużo światła. Dla jednej osoby w sam raz. Czy czegoś nie zauważyłam, czy tam nie ma prysznica? A może cała łazienka to prysznic? :D
    Zapraszam do mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cała łazienka jest prysznicem a w zasadzie jej większa część. Dla nas jest ono mimo wszystko zbyt małe. Nie wyobrażam sobie mieszkania tam przez kilka lat.

      Usuń
  2. gdybym Was czytała wcześniej to może to mikroskopijne mieszkanko, w którym mieszkałam na studiach jakoś by wyglądało...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. widzisz evay, zawsze służymy poradami nie tylko blogowymi ale również w "prawdziwym" świecie :)

      Usuń
  3. Świetne wykonanie - w zasadzie można śmiało powiedzieć, jak tak patrzę na styl, wykończenia itd, że to mieszkano idealnie nadawałoby sie dla wolnego freelancera, który większość dnia spędza przed komputerem . Znam kilku takich, więc w potrzeby wpasuje się idealnie - łącznie z hamakiem, który pozwala zmienić pozycję i chwilę sie zrelaksować. Super

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...