niedziela, 24 kwietnia 2016

Architecture: Bajkowe muzeum nie tylko dla dzieci...Kto z Was nie zna takich klasyków jak "Królowa śniegu"' czy "Calineczka"? Wszyscy w młodości zaczytywaliśmy się w bajki Hansa Christiana Andersena z wypiekami na twarzy, zastanawiając się czy takie rzeczy są możliwe na jawie :). Pięknych wydań publikacji pisarza było już sporo, ale dzisiaj mowa o rewelacyjnym przedsięwzięciu: muzeum autora w rodzinnym mieście - Odense.

Autorem projektu jest znany architekt Kengo Kuma, który całą koncepcję oparł na bogatym, bajkowym świecie Andersena. Muzeum tworzy kilka cylindrycznych, przeszklonych brył, których fasadę wykonano z naturalnego drewna. Sporo tutaj zieleni przenikającej zabudowę z każdej strony tworząc intrygujący, tajemniczy ogród. Część muzeum ukryto pod ziemią, w tym spory dziedziniec i część ekspozycyjną.


Elementem spajającym całą przestrzeń jest widoczny na wizualizacji z góry żywopłot, okalający każdy budynek. Muzeum to nie sztywna sala ekspozycyjna, ale interaktywna przestrzeń, którą przemyślano w bardzo logiczny sposób. Zwróćcie uwagę na wewnętrzną zieleń i przechodzące na wysokość kondygnacji słupy, które mają przywoływać skojarzenie z lasem.  Projekt ma zostać zrealizowany w 2020 roku i nie mogę doczekać się jego finalnej wersji. Myślę, że wycieczka do Danii za kilka lat to całkowity "must"  i miły powrót do lat beztroskiej młodości!

Artur

3 komentarze:

 1. Podziwiam takie połączenia ekologii i dizajnu. Architektura wpisana w krajobraz jest niezwykle ujmująca i fascynująca. Oto jak nie rezygnując z technologii i nie poświęcając natury, możemy kroczyć naprzód (swoją drogą, warto sprawdzić inne projekty Kenego). Takie właśnie projekty powinny stać się w przyszłości wizytówką naszej planety. Cudowny ten ogród! Serdeczności, Paula.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubimy projekty Kenego, wkrótce planujemy więcej postów o jego twórczości :) Ekologia + dobry dizajn to świetne (i nasze ulubione) połączenie!

   Usuń
 2. Wygląda fantastycznie! Cieszy, że po erze modernizmu i wszechobecnego betonu wraca się do projektów inspirowanych naturą. I jeszcze te przepiękne ogrody!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...