środa, 4 lutego 2015

Co to jest?: Penthouse

 Często słyszane słowo "penthouse" dla części zapewne jest dogłębnie znane dla reszty- niekoniecznie. Dzisiaj postaramy się trochę przybliżyć znaczenie tego wyrażenia zarówno w kontekście architektonicznym jak i czysto wnętrzarskim.


 Penthouse z samej definicji to ogromna przestrzeń mieszkalna, najczęściej na szczycie budynku, do której przynależy taras (nieraz większy od samego wnętrza). Tego rodzaju nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a więc najdroższych dzielnicach największych miast. Poza cechami samego mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje istotna jest również lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie. Jak można przeczytać na stronie amerykańskiej firmy zajmującej się sprzedażą tego typu mieszkań:

 "Ten penthouse na 23 piętrze umiejscowi Cię w samym centrum nowojorskiego zgiełku. 
  Wewnątrz będziesz mógł cieszyć się z prywatności i luksusu. Na zewnątrz możesz uczestniczyć w         codziennej bieganinie dzięki której Nowy Jork zyskał miano miasta, które "nigdy nie śpi".

Te zdania świetnie charakteryzują klimat mieszkań typu penthouse.
 Jednak cofnijmy się trochę w czasie. Nie zawsze te zabudowania były synonimem luksusu i bogactwa. W XIX wieku kojarzono je z najuboższą warstwą społeczną, która codziennie musiała pokonywać schody aby dostać się do mieszkania. Pierwsze 2-3 piętra wynajmowali najbogatsi mieszczanie i to stanowiło o ich miejscu w hierarchii. Wszystko zmieniło się gdy wynaleziono windę. Od tego czasu (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) zaczęto interesować się mieszkaniami na dachach z których roztaczały się piękne widoki na miasto. Pod względem wystroju każdy penthouse charakteryzuje wysoki standard wykończenia ale bez nadmiernego przepychu czy bogactwa form. W urządzaniu tego typu mieszkań dużą uwagę należy przywiązywać do jakości użytych materiałów i wszelkich elementów wyposażenia. Przeważnie króluje minimalizm zapewniający przestronność oraz praktyczność. 

 Strefa dzienna powinna zachwycać aranżacją oraz być zaopatrzona w wygodną, dużą kanapę z ogromną ilością miękkich poduszek. Przyjemne w dotyku dywany wykonane z najwyższej jakości materiałów dodają wnętrzom charakteru oraz zachęcają domowników do odpoczynku.
 

(szalone wnętrza apartamentu utrzymanego w stylu penthouse)

 W sypialni stawiamy na kolory ziemi, minimalizm i przytulność. To tutaj się regenerujemy i nabieramy sił na kolejny dzień. Spokój ducha łatwiej osiągnąć w mało przeładowanym wnętrzu ;)
 Kuchnia ma być duża, funkcjonalna, najlepiej otwarta na przestrzeń dzienną. Nie można zapomnieć też o jadalni i dużym stole przy którym przyjmujemy naszych gości. 
 Łazienka to bardziej pokój kąpielowy z ogromną wanną i kominkiem. W końcu najważniejsza jest regeneracja i odpoczynek po ciężkim dniu w miejskim zgiełku. 

 W Polsce mieszkania typu penthouse cieszą się coraz większą popularnością. Najdroższa tego typu inwestycja wyceniona na 7 milionów złotych sprzedana została w 2011 roku. Apartament miał powierzchnię 305 metrów kwadratowych i mieścił się na szczycie warszawskich Platinium Towers. Warto również przyjrzeć się bliżej nieruchomością z Wrocławia- Willa Wrocław z widokiem na zielone tereny pobliskiego Parku Wschodniego. Powierzchnia mieszkalna w penthousach wynosi prawie 150 mkw, natomiast przynależne do nich tarasy to powierzchnie dochodzące do 130 mkw. Apartamenty są proste, a zarazem niezwykle eleganckie. Idealne doświetlenie światłem naturalnym gwarantują nowoczesne stolarki okienne typu portfenetr, czyli przeszklenia sięgające od sufitu, aż po podłogę.
Na stronie Westwing trwają obecnie promocje na których możemy kupić artykuły i meble utrzymane w klimatach penthouse największych metropolii m.in. Berlina lub Londynu. Zapraszamy i szczególnie polecamy drewniane meble z kolekcji niemieckiej stolicy ;):

http://www.westwing.pl/kampania-penthouse-w-londynie/
http://www.westwing.pl/kampania-penthouse-w-berlinie/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...