piątek, 23 stycznia 2015

Architecture: Filharmonia w Szczecinie


Projekt filharmonii w Szczecinie, która powstała u zbiegu ulic Matejki i Małopolskiej, robi ogromne wrażenie. Co ciekawe budynek powstał w miejscu gdzie 130 lat wcześniej swoją działalność zainaugurował Dom Koncertowy będący centrum dawnego Stettina. Obiekt nie przetrwał jednak wojny a w jego miejsce powstał "zamek lodowy"- oryginalny projekt architektów z grupy Barozzi Veiga.  Sama bryła to nowoczesny pałac zachwycający swoją strzelistością i bielą, która jest jednak kolorem odważnym, zwłaszcza przy tak dużych powierzchniach i w typowo polskich miastach. Nawet sam dach możemy uznać za osobną fasadę patrząc na niego z lotu ptaka.  W nocy Filharmonia zmienia się w instalację za pomocą tysięcy lampek LED pokrywających fasadę stworzonych przez firmę OSRAM. W święta narodowe przybiera nawet kolory flagi! Precyzji i nowoczesnych technologii wymagało wykończenie budynku od środka. Dwie sale- Słoneczna i Księżycowa zachwycają swoim detalem. Łączną powierzchnię 2500 m kw. tej pierwszej pokryto złotymi płatkami ze szlagmetalu o wymiarach 14x14 cm. Każdy z nich został specjalnie przyklejony do ściany przy pomocy pęsety. Dwie sale koncertowe to jednak nie całość. Wrażenie robi hol w którym mogą odbywać się wernisaże czy innego typu spotkania kulturalne. Białe kafle na podłodze to nawiązanie do kraju z którego pochodzą autorzy projektu; zostały  tradycyjnie wypalone na Majorce. 

 Dzięki Filharmonii Szczecin doczekał się architektonicznego symbolu nowoczesnego miasta. Takie projekty lubimy i popieramy. Budynek został zrealizowany bezkompromisowo pomimo głosów krytyki a jego autorzy wykazali się ogromną wyobraźnią. Jak zapowiada dyrektorka Filharmonii, Dorota Serwa, miejsce to stać się ma nie tylko świątynią muzyki, ale także centrum spotkań i wydarzeń. Inne polskie miasta powinny brać przykład z odwagi Szczecina.


„To jeden z kluczowych projektów dla Szczecina i element realizacji wizji Floating Garden - nowoczesnej, ekologicznej metropolii, która stwarza swoim mieszkańcom warunki do rozwoju zawodowego i do realizacji swoich pasji, także tych związanych z kulturą. Już niedługo mieszkańcy Szczecina i melomani z całej Polski czy z zagranicy będą mogli słuchać pięknej muzyki w niebanalnym wnętrzu szczecińskiej Filharmonii”

 - podkreślał podczas konferencji prasowej, prezydent Szczecina Piotr Krzystek (zdjęcia wnętrz autorstwa Roberta Jachima)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...